Kass aias Foto: Sven Arbet
Neljajalgsed sõbrad on muidugi toredad, aga kui värskelt tehtud peenar on segi pööratud, õrn okaspuuhakatis põhjalikult ära märgistatud ja lilled katki pikutatud, teeb see meele mõruks küll.

Küllap olete kogenud sedagi, et laste liivakasti kipuvad kassid pidama oma tubase tualettruumi avaramaks vabaõhuanaloogiks. Viimati nimetatu puhul aitab kõige paremini muidugi see, kui kaas peale panna. Isegi võrk aitab – kraapida enam ei saa.

Alljärnevalt mõned internetisaitidelt ja -foorumitest ning elust enesest nopitud nipid. Olgu tegu oma lemmikuga või hoopis naabri kiisuga – peenras pole kumbki teretulnud külaline. Suurem osa vahendeid toimib ka koertele ja teistele loomadele.

Mõelge nagu kass

Kõigepealt, kui tahate kasside käitumist mingil viisil mõjutada, proovige mõelda nagu kass. Mis teile ei meeldiks, kui te oleksite kass?

Mis imelik taimevalik!

- Istutage taimi, mille lõhn kassidele (ja teistelegi neljajalgsetele) ei meeldi: lavendel, koirohi, sidruntüümian, geraanium. Lisaks on aretatud spetsiaalne väikeloomi peletav ilutaim – siniseõieline nõges ehk kassi-koera hirm (Coleus canina).

- Samas leidub taimi, mis kasse eriliselt kütkestavad. Kui ümbruskonna kõutsid külla kipuvad, ei maksa aeda istutada näiteks aktiniidiat ja kindlasti mitte palderjani. Veel meelitavad neid suvelillepeenrad ja kõrrelised.

Mis siin nii jubedalt haiseb?

- Piserdage keelatud kohta suvalist aknapesuvahendit – kassidele ei meeldi selle lõhn. Toimib ka äädikas.

- Piserdage sinna vett, mille hulka on lisatud paar tilka bergamoti- või eukalüptiõli.

- Puistake peenrasse kohvipuru (leidub siiski ka kasse, kes lausa jumaldavad kohvilõhna). Võite proovida ka kasutatud teelehtedega.

- Abiks on kasse ja koeri peletav vahend Pink-Nit, mida müüakse aianduspoodides. Seda pihustatakse kohtadesse, kus loomad käima kipuvad. Ilutaimede ja -põõsaste puhul tuleks kõigepealt taime väikese osa peal katsetada, kui hästi ta vahendit talub. Võib aidata ka, kui pritsida seda taime ümber. Esimesel nädalal tuleks lahust pihustada lausa iga päev, aja jooksul lõhn kinnistub ning ka loomadel võib kaduda harjumus seal käia.

- Kasutage sidrunilõhnalist geeli Get off My Garden. Sültjad kristallid on tõhusad kõigis ilmastikutingimustes. Aeglaselt vabanev tugev lõhn ajab segadusse koerte ja kasside haistmismeele. Vahendit ei tohi panna otse taimedele. Müüakse lemmikloomapoodides.

- Kasse hoiavad eemal tsitruseliste katkimuditud koored.

- Leidub ained, mis lõhnavad kassi jaoks iseäranis vastikult. Proovige näiteks segu, milles on 2 osa Cayenne’i pipart, 3 osa sinepipulbrit, 5 osa jahu – segage kokku, puistake laiali. Ka tšillipipar kuulub kassi jaoks ebameeldivate ainete nimistusse. Samuti tõrvaseep.

- Märgistamiseks valivad loomad üldiselt midagi silmapaistvat. Et mitte innustada neid sama kohta uuesti märgistama, tuleks eemaldada eelmise märgi jäljed, sealhulgas lõhnajäljed.

Miks siin enam kraapida ei saa?

- Lillepeenras kraapimist saab vältida, kui katta muld kividega. Taimi võib kaitsta ka väikeste taradega – kassid on üpris mugavad; muidugi saavad nad üle, aga milleks nii palju vaeva näha.

- Pistke peenrasse, kus kassid armastavad kraapimas käia, hambaorke või suupistetikke. Kassid saavad kohe aru, et seal pole enam mõnus.

- Enne taimede istutamist peenrasse laotage sinna traadist kanavõrk. Kassidele ei meeldi mööda võrku käia. Kasutades traadikääre, saate lõigata võrku suuremaid auke, kuhu istutada
taimi.

- Katke värske peenar kattelooriga.

Appi! Siin saab ju märjaks!

- Kui olete hädas võõraste kassidega, seadke aeda üles liikumisanduriga vihmuti – kasta on ju niikuinii vaja. Kassidele ei meeldi märjaks saada ja nad mõistavad kiiresti, et teie aed on just see kole koht, kus nii juhtub. Kui olete ise aias, võite kasse ka veepüstolist pritsida.

- Külakassile: täitke plastpudeleid veega ja pange need ilma korgita seisma kohtadesse, kus kassid käivad. Kui kass pudeli vastu puutub, läheb see ümber.

Leebed tõrjenipid

- Tõhusalt on toiminud ka tuulekell kasse paeluva puu küljes.

- Kui olete hädas oma kassi “aednikutööga”, võite proovida seada tema jaoks aias sisse n-ö valepeenra ja julgustada teda seal käima.

Iseäralikud tõrjenipid

- Omapärasematest nippidest hakkas silma soovitus piserdada keelatud aladele inimese uriini – kass mõistab, et territoorium on kellegi teise oma,
kellega tal konkureerima ei tasu hakata.

- Pange peenrasse voolikujuppe – kassid (ja linnud) pelgavad instinktiivselt madusid.