Ilusa rütmiga lihtne, kuid mõjuv kujundus. Foto: Kaja Kurg
Kuu aja pärast algab hingedeaeg. Kui te pole tükil ajal jõudnud mõne lähedase või muidu armsa inimese hauale, siis ehk on just praegu aeg tempo maha võtta ja unustusse jäänud puhkepaik korda teha.

Võib-olla tekib teil soov hauaplats koguni uuesti kujundada? Enne, kui see suur töö ette võtta, vaadake üle platsi üldine ilme, vajumine, suurte puude seisukord.

Surnuaias tasub veidi ringi vaadata, et noppida asjalikke lahendusi. Nii mõnelgi kalmistul on välja kujunenud oma stiil, mida oleks kena järgida: näiteks kasutatakse ühesugust hauapiirde materjali või sarnaseid istepinke.

Kujundama asudes eelistage lihtsat joont. Valige vastavalt valgusoludele ja pinnasele paar sobivat taimeliiki ning leidke pinnakattematerjal: liiv, killustik või kiviplaadid. Hea pinnakatte saab ka taimedest. Samuti tuleb ette võtta kalmukivi(de) puhastamine või uuendamine. Soovitan mitte loobuda vanadest raudristidest, mis on tavaliselt väga kaunid, tooge nad hoopis esile.

Arvestama peab ka kõrval oleva kalmuga. Näiteks ei tohi selle poole planeerida kallet, sest muidu jookseb sinna vihmavesi. Ei ole viisakas kasutada taimi, mis hakkavad vohama juurevõsust või annavad seemnest isekülvi. Lubamatu on paigaldada pink selliselt, et see toetub otsapidi naaberhauale.

Eelistage püsikuid

Püsitaimedega kaetud kalm nõuab hulga vähem hoolt ja on kokkuhoidlikum lahendus kui suvelillede kasutamine. Soovi korral võib jätta püsikute sisse üheaastastele lilledele väikese istutusala, kus neid saab vastavalt vajadusele vahetada.

Püsitaimedega saab anda platsile läbi suve vahelduva ilme ja kujundada vahvaid mustreid. Kasutage parem ühte liiki-sorti palju, kui et panete kokku palju erinevaid taimi.

Et vältida ebameeldivaid üllatusi, arvestage taimi valides kindlasti kalmu pinnase- ja valgusoludega. Mis kasvab savisel maal, ei edene liivasel, mis armastab päikest, saab niiskes varjulises paigas kiiresti otsa. Tihti võtab taime mitte külm, vaid niiskus või kevadine päike.

---
Kauni pinnakatte saab kalmule näiteks hariliku pohla sordiga ‘Koralle’, mis on ütlemata lepilik ja kena taim. Tema ainus miinus on oht, et kevadtalvine tugev päike põletab igihaljaid lehti, aga sellest taastub ta kenasti juba suveks. Kuid võite teha ka nii, et jõulude ajal haual käies torkate (kui pinnas on külmumata) sinna kaunistuseks kuuseoksi, mis kaitsevad pohlalehtedest vaipa kevade poole päikesepõletuse eest. Sügisel on kuuseoksi vara panna, sest okkad pudenevad kevadeks maha ja raagus oksad ei varja päikest.

Kasvamiseks vajab ‘Koralle’ happelist turbamulda. Sobib ka rodomuld, millesse on soovitatav segada ohtralt metsakõdu ja liiva. Taimi saab osta Tartumaalt Metsa talust. NB! Meie metsade harilik pohl ei ole hauaplatsil nii dekoratiivne ja on ka hulga kapriissem.

Hauaplatsi kujundades on oluline arvestada ka vargustega. Kuna enamasti tassitakse minema kõik kallihinnalised okaspuud, siis on tunduvalt turvalisem ja odavam kasutada püsikuid.

Tamm ei sobi kalmule

Suureks nuhtluseks on kalmistul juurevõsu ajavad taimed, näiteks harilik sirel, lumimari, kibuvits, hõbepuu. Kui hauaplatsil pole betoonpiiret, siis ei ole mõistlik kasutada kiiresti laiutama kippuvaid pinnakattetaimi, nagu igihali, metsmaasikas, sõnajalg, piibeleht jm, kuna need võivad vallutada ka naaberhauad. Metsmaasikas ja igihali on uskumatud ronijad, kelle vaoshoidmine on üsna tülikas isegi piirdega kalmul.

Tihti ei osata puu ja põõsa suurust ning kasvu iseärasusi ette kujutada isegi koduaias ning aastate pärast on tõsine probleem, mida teha hiiglasega, mis enam ära ei mahu, heidab varju ja sügisel langetab tohutu lehemassi. Kui istutate kadunukese lemmikpuu, näiteks tamme või kase, tema puhkepaigale, siis võib see hiljem palju tüli teha nii teie järglastele kui ka naaberkalmude hooldajatele.

Suuri puid hauaplatsi kaunistuseks ei istutata, ka siis, kui arvate, et lõikate neid hoolega. Sest mis saab siis, kui teie enam ei jaksa või kui teid enam pole?

Meie kalmistutel levinud elupuud on aastakümnetega kasvanud väga suureks, osaliselt murdunud ja alt kuivaks jäänud, roheline tutt toretseb vaid kõrgel ladvas. Sellise puuga pole muud teha kui maha võtta, seda aga ei raatsita.

Elupuu on vaid siis ilus, kui teda aeg-ajalt pügada ja mitte lasta kõrgustesse. Parem on valida mõni madal sort. Tasub teada, et elupuud peab aeg-ajalt seest vanadest okstest puhtaks pudistama, et seenhaigustel poleks kohta pesitsemiseks.

Pink haual – vajalik või liigne?

Tihti arvatakse, et pink ja reha selle all on sama kohustuslik kui hauakivi. Ei ole.

Tõsi, pingil on hea istuda ja mõtiskleda, vanemale inimesele on koht puhkamiseks eriti vajalik. Aga pink on tavaliselt tolmune ja sageli märg, kivipink lisaks ka külm, värvitud puitpinki tuleb pidevalt koju vedada ja üle värvida jne. Tavaliselt poetame pingile hoopis koti.

Ühesõnaga, kui saate hakkama ilma, siis ärge pange hauaplatsile pinki. Vanema inimese jaoks võtke surnuaiale kaasa aga kokkukäiv tool.

Sobivaid taimi on palju

Kalmistutel on enamasti suurte puude vari ja kehv pinnas, nendes oludes suudavad kaunid olla vaid leplikud taimed. Siberi valdsteinia, tiarell ja bergeenia on igihaljad pinnakatjad varjulisemasse paika. Ka hosta tunneb end täislehes puude all kenasti.

Kukeharjad sobivad katma päikesepaistelist liivast kalmu, neid on palju liike ja sorte. Roomav kukehari edeneb ka varjulises kohas, õitsedes siis küll vähem. Punane kukehari annab seemnest isekülvi ning temal tuleb seetõttu õied õigeaegselt ära lõigata, et ta ei muutuks umbrohuks.

Põõsasmarana õitevahtu jagub külmadeni, kui koht on päikeseline.

Sibullilli, näiteks krookuseid, nartsisse, siniliilia valgeõielist sorti ja lumikellukesi tasub julgelt kasutada suurte lehtpuude all. Kevadel, kui nad tärkavad ja õitsevad, pole veel puudel lehti ja valgust on piisavalt. Hiljem pääsevad mõjule naabertaimed ja sibullillede lehed varjuvad nende alla.

Kui kalmu on vaja tõsta, siis saate uue pinnase – hea mulla või turba – valida vastavalt kavandatud taimedele. Aga pidage meeles, et kuna alla jääb valdavalt liivane maa, jääb ka istutusala kuivemapoolne.

Päris hooldusvaba taimekatet kalmule pole võimalik rajada, aga õigeid valikuid tehes pääsete hulga mugavamalt küll. Alati on seejuures kasulik paluda nõu ja abi spetsialistidelt.
Värskelt rajatud kujundus, kivigi veel paigaldamata (idee ja teostus Virkuse Maastikukujundus). Järgmisel suvel katab platsi hariliku pohla sort ‘Korelle’ kohev lehevaip.
---