Lillepott ---
Kuidas kõige lihtsamalt lahti saada väiksestest lendavatest kärbestest, kes elutsevad lillepoti mullas? Kui paar tükki lendas, ei häirinud, aga nüüd juba parves neid.

Vastab Farmplant Eesti nõustaja Tiiu Tarang -

Kõige lihtsamini saab nendest lahti niiskustingimuste muutmisega, hoidke lillepoti muld võimalikult kuivana ja väikesed kärbsed kaovad iseenesest, sest neil ei ole enam soodsad paljunemistingimused.

Lillepotte võivad asustada mitmed eri liiki putukad nii äädikakärbsed, seenesääsklased, leinasääsklased jt. Üldiselt nad taimedele mingit olulist kahju ei tekita, kuid suure arvukuse korral võivad siiski kahjustada taimede juuri. Sageli me võime tuua neid putukaid tuppa koos mullaga. Poest ostetud mullast võib sagedamini hallitusseeni leida, kui putukate mune, aga miski pole võimatu. Hallitusseente olemasolu mullas saame kergest lõhna järgi tunda, putukate munade avastamine eelnevalt on aga suhteliselt võimatu. Soojas ja niiskes keskkonnas hakkavad kiiresti mullas olevatest munadest putukad arenema. See, kui kiiresti munast valmik areneb, sõltub oluliselt temperatuurist, nt mõni liik areneb 25 °C juures munast valmikuks 8-10 päevaga.

Mõned liigid nagu äädikakäbsed toituvad seal kasvavatest pärmseentest, teised liigid toituvad eelkõige mulla orgaanilisest ainest (kõdunemata taimejäänustest). Kindlasti tuleks jälgida, et taimejäänuseid poleks lillepotis mulla peal. Ka võib eemaldada lillepoti mullast pealmise kihi ja asendada mõne tehisliku materjaliga, nt kasutada kergkruusa. Võib kasutada lendavate putukate püüdmiseks püünispabereid, need tuleb paigaldada horisontaalselt lillepoti peale ja selle kleepuvale pinnale jäävad putukad kinni, toimib sama moodi nagu kärbsepaber.

Keemiliselt võib tõrjuda põhimõtteliselt kõikide aianduspoes müüdavate vahenditega. Kui te valite aerosooli, siis need kahjurid, kes ei ole veel valmikuks arenenud ja asuvad mullas, ei hävi ja tõrjet tuleb kindlast korrata. Kiirem võimalus nendest lahti saamiseks on kasta mulda mõne insektitsiidi (putukatõrjevahendi) lahusega, näiteks võib kasutada selleks preparaati Fastac 50 EC või Actrara 25 WG.