Õunapuu Foto: Astrid Lepik
Tänavusel niiskel suvel on lehetäid eriliselt aktiivsed. Nad ei piirdu enam rooside ja ilutaimedega - ka ploomi- ja murelipuude lehed paistavad ülihästi maitsevat.

Mürgitada pole viljahakatistega taimi enam hea mõte - paljud taimekaitsevahendid siiski jätavad kahjulikke ühendeid ka viljade sisse, mille puhul hiljem ei aita ka hoolikas pesemine. Siiski süüakse viljapuid meie endi silmade all, mida ette võtta?

Lehetäisid on põhjust kahtlustada kui taimede lehed on imelikult krussis ja justkui kleepuvad. Siis tuleks puid lähemalt uurida ja mõned nooremad lehed ümber pöörata - täid asuvad just lehe alumisel küljel, päikese eest varjus.

Kui pahategijad on leitud, tuleks siiski püüda neid hävitada, mida saab edukalt teha ka ohutute vahenditega, mis ei mürgita keskkonda ega kasvavaid viljahakatisi.

Siinkohal tulevad appi teised taimed. Pritsimisel võiks kasutada küüslaugutõmmist, mis tapab lehetäisid väga edukalt. Küüslaugutõmmise tegmiseks purustatakse 5 liitri 70-kraadise vee kohta 100-200g küüslauku ja lastakse enne pritsimist jahtuda. Kes küüslauguga jändama ei soovi hakata, saab aianduspoodidest soetada neemipuu viljadest tehtud taimekaitsevahendi Nemazal, mis on looduslik putukatapja ning kasutusjuhendit täpselt järgides töötab väga hästi.

Abiks on ka roheline seep, millest võiks teha suhteliselt kange lahuse. Aialehe lugejad on mitmel korral kiitnud ka coca-colat, mida tuleks enne pritsimist lahjendada veega vahekorras 1:3.

Pritsimist on soovitav teostada pilves ilmaga, varajasel hommiku- või hilisemal õhtutunnil. Oluline on, et taimed ei saaks peale pritsimist tugevat päikest või vihma. Tähele tasub panna ka tõsiasja, et täid pesitsevad lehtede alumistel külgedel, seetõttu tuleks pritsida pigem suunaga alt ülespoole.