Vaarikad Foto: Astrid Lepik
Selleks, et saada koduaiast mahedalt kasvatatud ussideta vaarikaid, on kõige kindlam kasvatada hilist sorti 'Polka', mis on hilisema õitsemisajaga ja annab saaki augustist kuni külmadeni, rääkis Eesti Maaülikooli emeriitprofessor Anne Luik ülikooli Mahekeskuses toimunud mahepärastlõunal.

Varajasema õitsemisajaga sortide puhul langeb õitsemine vaarikamardika valmikute munemisajaga rohkem kokku.

Vaarikamardikas on põhiline vaarika kahjur, kes võib rikkuda suure osa saagist. Tema tõrjeks kasutatakse valdavalt keemilisi taimekaitsevahendeid, mis jätavad jääke nii viljadesse kui ka keskkonda. Seetõttu on oluline leida mooduseid, kuidas hoida loodussäästlikult kahjuri populatsiooni madalamal tasemel.

Anne Luige sõnul saab vaarikamardika vastu kasutada valgeid liimpüüniseid. Aga teiseks võimaluseks on kasutada õiekonveierit. “Varasele vaarikasordile tuleks istutada eri õistaimedest read kõrvale,” selgitas ta. See tähendab, et vaarikarea kõrvale istutatakse taimed, mis õitsevad vaarikatega samal ajal ja meelitavad vaarikamardikad enda peale.

Professor Luik soovitab kasutada eelkõige meil looduses levinud taimi nagu soolikarohi, raudrohi ja jumikas, aga sobivad ka maitsetaimed, nagu till ja pune.