Shutterstock
Nägin välisreisil olles kaunist jugapuu tüvivormi. Kas ka koduaias on võimalik sellist jugapuud kujundada? küsib lugeja.

Jugapuu on meil kõige kärpimiskindlam okaspuu. Temast võib kujundada mättaid ja kerasid, sambaid ja väravakaari, aga ka igasugu muid vigureid.

Jugapuu kasvab aeglaselt, vähegi kõrgema vormi saamiseks kulub 10–15 aastat. Kui olete teda juba kord pügama hakanud, tuleb seda teha igal aastal.

Tallinna Botaanikaaia dendroloog Olev Abner: "Jugapuu tüvivorme tuleb soovitud kuju saamiseks tavaliselt kaks korda aastas lõigata. Esimene kord juuli esimeses pooles, kui juurdekasvud on lõppenud ja teine kord augustis."

Esimese põhilõikuse korral lõigake ära enamik aastasest juurdekasvust, jättes alles 2–3 cm. Lõikamist alustage külgedelt alt üles ja lõpuks lõigake ära pealmised oksad. Lõikamise jäägid riisuge hoolikalt, sest kuivades need pruunistuvad ja rikuvad üldmulje.

Pärast pügamist kastke nädal-paar, et taim saaks mullast piisavalt süüa ja jõuaks lõikehaavad kiiresti kinni kasvatada.

Hea varjutaim

Jugapuu talub hästi varju ja kasvabki meelsamini varjus või poolvarjus mõne kõrgema lehtpuu või -põõsa kõrval. Seal ei ole karta ka kevadist päikesepõletust.

Lõuna pool kannab jugapuu ilusaid punaseid marju, meil tuleb teda paljundada vegetatiivselt. Õnneks on jugapuu kerge juurduma, tema peal on hea kätt harjutada pistikute ja pistokste tegemisel.
Pildil mägi-ebaküpress, kuid ka jugapuust saab sellist tüvivormi kujundada.
Jaan Mettik