Karilased peidavad end lehtede alakülgedel. Jaan Mettik
Olen väga hädas karilastega. Mõtlesin sügisel kasvuhoones väävlisuitsuga tõrjet teha, kuid lõin siiski araks, sest tegu on väga mürgise ainega.

Kasvuhoone on ehitatud maja külge ja suits võib pääseda keldrisse ja sealt ka elamusse. Liiati pole need putukad ainult kasvuhoones – sügisel kubiseb neist iga roheline tutike.

Ma pole mürkidega sina peal ja kasutan neid väga vähe, sest soovin, et enda kasvatatu oleks võimalikult puhas. Olen otsinud internetist infot, kuid pole eriti leidnud.

Kui taime liigutades lendab laiali valge parv väikseid putukaid, võite kindel olla, et teie taimedel on end sisse seadnud kasvuhoonekarilased. Täiskasvanud kahjur on valgete tiibadega kuni 2 mm pikkune lendav putukas. Eestis tekitab ta peamist kahju katmikaladele ja toataimedele, kuid teda on täheldatud ka õues. Karilase toidulaud on küll rikkalik, kuid eelistused on temalgi. Kahjuri lemmikud köögiviljadest on tomat ja kurk. Lilledest gerbera, pelargoon ja rooshibisk. Seevastu basiilik ja harilik saialill jätavad ta külmaks.

Vahajas kaitsekiht

Enamasti tegutsevad karilased taime tipmistel lehtedel ja eriti nende alumistel külgedel, ka munad munetakse sinna. Nii täiskasvanud kui ka vastsed toituvad taimemahlast, mistõttu on lehtedel kollakad täpid. Tugeva kahjustuse korral võivad lehed ka variseda. Peale selle eritavad vastsed mesikastet, millel hakkavad arenema nõgiseened.

Kasvuhoonekarilane on raskesti tõrjutav kahjur, sest tema vastseid katab vahajas kiht, mis kaitseb neid taimekaitsevahendite eest. Soodsates tingimustes (kõrge temperatuur ja suur õhuniiskus) kestab munajärk sageli alla nädala. Kasvuhoonekarilane annab suve jooksul mitu põlvkonda ja on soojematel talvedel võimeline meil ka talvituma.

Liimpüünised varakult üles

Kui karilased on ühel aastal kasvuhoones juba tegutsenud, on arvata, et kohtate neid ka järgmisel aastal. Sestap on õige liimpüünised välja panna enne, kui olete neid kasvuhoones liuglemas näinud. Püünised riputage taimede kohale ja aeg-ajalt raputage taimi kergelt, see sunnib kahjureid lendu tõusma ja nad satuvad püünisesse. Isegi kui te ei suuda kõiki kinni püüda, hoiate nende arvukust kontrolli all. Viljade valmimise ajal, kui taimekaitsevahendeid ei tohi kasutada, on liimpüünistest palju abi.
Karilaste püünispaberid tuleks riputada taimede kohale.
Jaan Mettik

Karilase vastu taimedega

Talvisel ajal söödud apelsinide koori ei maksa ära visata, neidki saab kasutada taimede kaitseks. Apelsinikoortest valmistatud tõmmis, millega taimi on piserdatud, peletab karilasi. Pärssivalt mõjuvad ka aed-liivatee, lavendel, peiulill. Istutage neid taimi oma aeda kohtadesse, kus kasvavad karilaste lemmiktaimed. Küüslaugutõmmisega töödeldud taimedel esineb ka vähem karilasi. Peletamiseks võib katsetada ka puju, koirohtu, soolikarohtu, koriandrit ja hariliku kuuse noori võrseid. Neist kõigist võib valmistada tõmmist ja sellega taimi kasta. Tark aednik hakkab järgmise aasta kahjuritele mõtlema juba eelmisel suvel ning kogub ja kuivatab taimi, mida saab kasutada nende peletamiseks.

Taimi võib piserdada rohelise seebi veega. Tõrjet tuleb teha põhjalikult ja regulaarselt nädalase või paarinädalase vahega. Pritsides jälgige, et lahus jõuaks ka taime lehtede alaküljele, kus kahjur end peidab.

Terved taimed

Väetades pidage meeles, et liiga palju lämmastikku pole hea, kahjurid leiavad esmajärjekorras üles just üleväetatud taimed. Ärge kasutage kasvuhoones vana mulda ja ostke taimed usaldusväärselt müüjalt või kasvatage need ise. Enne ostmist piiluge taimede lehtede alla ja veenduge, et kahjur seal juba ei tegutse. Kui lehtede alaküljel on märgata kahtlasi täppe ja laike, jätke tehing pooleli.

Sügisel koristage kasvuhoone, ärge hoidke seal tööriistu ega muid esemeid. Kahjur võib ka neile talvituma jääda ja piisab paarist isendist, et uuele populatsioonile alus pandaks.

Vaenlasega võitlemiseks tuleb teda tunda ja tema elu võimalikult ebameeldivaks teha. Kui taimed on istutatud ja kahjureid pole veel näha, riputage ikkagi välja kollased liimpüünised. Kui võimalik, istutage tarbetaimede vahele mungalilli, sest nende lõhn putukatele ei meeldi. Kasvuhoones vältige liigniiskust, oluline on ka õhutada.