Shutterstock
Olen aastate jooksul kaotanud ridamisi mägitaimi; mis sest, et kirjade järgi peaksid need olema täiesti külmakindlad. Paaril viimasel aastal olen püüdnud taolisi taimi ka katta, kuid tulemus pole olnud palju parem. Kui olen kevadel katte maha võtnud, on sageli tulemuseks hallitanud tuustid. Kas peale potti istutamise ning kütmata koridori aknalauale toomise on veel mõni võimalus, kuidas selliseid hellikuid ületalve hoida?

Paljudele sellistele taimedele pole kahjulik mitte talvine külm, vaid niiskus. Eriti ohtlik on olukord, kui vihmad vahelduvad lörtsiga või sulailm külmaga ja maad hakkab katma jääkoorik. Nõnda ummuksisse jäänud taimed kipuvad sageli kevadeks hukkuma.

Kõige lihtsam lahendus on ehitada nende kohale väike klaas- või kilekatus. Kas lame- või viilkatus, on juba igaühe enese otsustada. Lamekatuse ehitamiseks pange taime ümber neli tellist või ehitusplokki ja asetage neile klaastahvel, leht paksemat pleksiklaasi või puitraamile tõmmatud kile. Sellisel katusel võiks siiski olla ka kerge kalle, et vihmavesi maha voolaks. Kõrgemat katusealust vajavate taimede jaoks on parem valida viilkatus. Selleks toetage kaks klaasplaati või kileraami poolviltu teineteise vastu. Niisuguse katusealuse puhul tuleb hoolikalt kontrollida, et plaadid oleksid kindlalt kinnitatud.

Väga oluline on, et õhk pääseks katuse ja maapinna vahel vabalt liikuma. See väldib kondensatsioonivee teket ja ka kevadel, kui päike juba soojendab, ei hakka taimed liiga vara kasvama. Igihaljaste taimede puhul võiks katusele panna veel ka varjuriide. Siis pole hirmu, et kevadpäike lehed ära kõrvetab.

Enne katuse paikapanekut tuleb eemaldada kõik surnud ja surevad taimeosad ning taimedele kogunenud puulehed. Eriti kuivalembeste taimede ümber ja nende vahele võib vee äravoolu parandamiseks raputada kruusa või seada kive.

Viimast nippi võib kasutada ka roomavate okaspuuvormide puhul. Tõstke suuremad oksad maast lahti ja seadke nende alla mõned kivid. Siis pääseb õhk liikuma, seenhaigustesse nakatumise oht väheneb ja hiiredki ei tunne end põõsastes mõnusalt.