Frigotaimed Foto: Marju Vitkar
Aianduspoodisdes on juba aastaid müügil kahesuguseid maasikataimi: tavapäraselt pisikestes pottides või kassettides kasvavad ja paljasjuursed frigotaimed. Mis on nende vahe?

Maasika frigotaimed on peale ülesvõtmist hoitud lühemat või pikemat aega külmhoidlas kuni paari miinuskraadi juures.

Frigotaimede saamiseks võetakse tütartaimed üles, eemaldatakse lehed selliselt, et jääb vaid 2-3 tugevamat lehte, kärbitakse juuri, töödeldakse seenhaiguste vastu ja pakitakse kilega vooderdatud kastidesse. Kastid viiakse külmhoidlasse, kus neid hoitakse praktiliselt kuni istutamiseni.

Frigotaimede tootmine on levinud ulatuslikult Hollandis ja Belgias. Taani, Rootsi ja teised Põhjamaad ostavad üsna suurtes kogustes frigotaimi just nendest maadest sisse. Põhjamaade ja ka Eesti kliimaoludes on kahjuks keerulie või isegi kohati võimatu frigotaimi toota, kuna nad võetakse üles alles siis, kui taimed on kasvu lõpetanud. Meil saabub see aeg tavaliselt novembris-detsembris. Eestis tuleb talv ja maa külmub sageli enne, kui taimede kasv lõpeb ja nii ei ole võimalik frigotaime jaoks kvaliteetset materjali alati saada.

Frigotaime tulevane saagikus oleneb risoomi läbimõõdust ja selle järgi jagatakse nad ka enne turustamist klassidesse.

Klass A, kus risoomi läbimõõt on alla 15mm (8-14mm). Sellised taimed annavad 1-2 õisikut. Maksimaalne saagivõime esimesel aastal on 100g.

Klass A+: risoomi läbimõõduga 15-18mm. Taimed annavad 2-4 õisikut ning saagivõime esimesel aastal on juba 150-250g.

Viimaseks tähistatud kvaliteediklassiks on A++, kus mõõdud jäävad üle 18 millimeertri. Need taimed on kõige hinnalisemad, kuna moodustavad samal aastal juba 4-7 õisikut ning saagipotentsiaal on 300-400g taime kohta.

Seega, kui tavalisi maasika tütartaimi istutada, on võimalik samal aastal saada üksikuid marju, kuid frigotaimede saagikus on juba täiesti arvestatav.

Kõnealuste taimede plussiks on ka asjaolu, et neid võib hoidlas säilitada niikaua kui vaja ja istutada praktiliselt läbi suve - nii saab näiteks tootmispõllul ajatada sügisese maasikasaagi, mida on võimalik juba oluliselt kõrgema hinnaga turustada.

Frigotaimed on ka hobiaednikule kättesaadavad suuremates aianduskeskustes. Enamasti müüakse neid kümne taime kaupa, pakituna kiletuutusse.