Foto: Kai Simson
Üks ilusamaid kevaditi õitsvaid puid on täidisõieline mandlipuu (Prunus triloba). Mõned nõuanded, kuidas selle taimega koduaias ümber käia.

Mandlipuu tuleb istutada aias soojemasse kohta, kus paistaks päike ning poleks tuuletõmbust. Tõmbetuuled ja tugevad tuulepuhangud mõjuvad puule hukutavalt, mistõttu valitakse tuulte eest varjatud koht.

Mandlipuu ei ole pinnase suhtes pretensioonikas. Kõige paremini kasvab taim tavalises mullas. Soovides paremat kasvupinnast võib teha järgmise mullasegu: lehemuld, kõdusõnnik ja liiv vahekorras 3:2:1 . Väetada võib kord aastas kevadel.

Istutamisel jäetakse taimede vahekauguseks vähemalt 1-1,5 m. Juurekael peab mullast veidi välja jääma.

Kõige olulisem on teada, et mandlipuu ei kannata liigvett. Kui puud kasta, ei tohi vett valada juurekaelale. Kuna mandlipuu on vee suhtes kapriisne: niiskuse puudusel õitsemisaeg lüheneb järsult, aga liigse vee korral hävib juurekael.

Mandlipuule meeldib väga lõikus. Peale õitsemist tasub kindlasti lõigata oksi tagasi, siis hargneb ilusasti ning järgmisel aastal on oksi ja õisi rohkem.

Kasvab mandlipuu ca 1,5m kõrguseks. Kõrgust saab reguleerida lõikamisega.

Mandlisaagiga arvestada ei tasu, sest siinses kliimas mandleid külge ei tule. Reegline täidisõieline mandlipuu ei viljugi.

Talvekülmade eest katta mandlipuu kuuseokstega.

Allikas: Anne Haak Arli puukooli perenaine, www.seemnemaailm.ee

Foto: Kai Simson