munakoor-kapsas Foto: Astrid Lepik
Kõik kahjurite looduslikud vaenlased on põllupidaja abilised, sestab katsuge neid oma aeda juurde meelitada.

Kõik röövtoidulised lülijalgsed - lepatriinud, sirelased, lühitiiblased, kiilassilmad, pehmekoorlased, ämblikud, kõrvahargid, jooksiklased jt - söövad kahjurputukate mune, vastseid ja valmikuid. Kahjurputukatest toituvad ka siilid, konnad ja linnud.

Parasiitputukad munevad kahjurputukate kehasse ning ohver hukkub parasitoidi vastsete elutegevuse tagajärjel. Näiteks maakirbu vastsetel ja valmikutel parasiteerivad juuluklased, lehetäikireslane muneb aga munad lehetäi vastsetesse. Kapsakoi kõiki arengujärke kahjustavatest parasitoididest on tähtsaimad munakirelased. Ka kapsaöölasi parasiteerivad mitmed muna- ja vastseparasitoidid ning kapsaliblika-juuluka vastsed arenevad suur- ja väike-kapsaliblika röövikutes.

Mullas elavad entomopatogeensed nematoodid parasiteerivad kapsakärbse vakladel ja nukkudel.

Kasulikud entomopatogeensed mikroorganismid (pisieoselised, bakter-, seen- ja viirushaigused) põhjustavad soodsates tingimustes putukapopulatsioonides suuri haiguspuhanguid. Kahjurid hukkuvad või väheneb nende eluvõime, talvekindlus ja viljakus. Näiteks pisieoseline Nosema melini on latentses vormis kogu aeg suur- ja väike-kapsaliblika populatsioonides olemas.

Pikemalt saab kõikidest kapsakahjuritest saab lugeda ajakirja "Maakodu" augustinumbrist.