Harilik lülikaktus Foto: Wikimedia Commons
Maakodu lugejad on küsinud mitmeid kordi nõu, miks jõulukaktus ei õitse ja kui õitsebki, siis mitte õigel ajal? Mida ette võtta?

Jõulukaktus ehk harilik lülikaktus vajab minimaalselt hoolt. Taim on küll lihtsasti kasvatatav, kuid tasub teada, et ta ei kasva sugugi kõrbes ega väga kuivades tingimustes. Ta on pärit hoopis Brasiilia vihmametsadest.

Nad lepivad vähese valguse, ebaühtlase temperatuuri ja ka vähese väetamisega. Küll aga on teda kasta keeruline, kuna liigne kuivus ei tee taimele kindlasti head ja liiga märg muld ühes jaheda toaga tähendab praktiliselt alati juurte mädanemist ning taime surma.

Istutusmullaks sobib kerge, vett läbilaskev segu või ka peenekoeline orhideemuld. Looduses ei kasva ta mitte maal ja mullas vaid kinnitub sarnaselt orhideedega puude võrasse.

Lülikaktuste õied moodustuvad siis kui päevad muutuvad lühemaks ja temperatuurid madalamaks, kusjuures ideaalne temperatuur selleks on 15 plusskraadi. Oluline on ka päevade pikkus, esimesed õiepungad peaksid ilmuma siis kui ööd muutuvad päevadest pikemaks.

Seega peakski harilik lülikaktus õitsema pigem hilissügisel kui kesktalvel.

Kindlasti aitab kaasa jahedam temperatuur ja õienuppude staadiumis regulaarne sooja veega piserdamine. Väetamisega üle pingutada ei maksa. Kui taim õisi ei näita, on tihtilugu tegu ikka pigem ülehoolitsuse kui kehvade kasvutingimustega.