Tsümbiidium. foto Pixabay
Tsümbiidium on üks esinduslikemaid orhideesid. Teda kasvatati vanas Hiinas juba paar tuhat aastat tagasi. On aretatud tuhandeid tsümbiidiumi sorte, mis erinevad üksteisest õite värvuse, kuju, suuruse ja isegi lehtede poolest.

Tsümbiidiumi müüakse meie kauplustes nii poti- kui lõikelillena. Õisik võib vaasis kaunina püsida üle kuu aja. Isegi ilma veeta ei närtsi õis kohe ära. Sellest on tulnud üks tema rahvapärastest nimedest – nööpaugulill.

Kui kuuking sobib praktiliselt igaühe koju, siis tsümbiidiumid edenevad paremini valgusküllastes ja õhurikastes ruumides, kus kütteperioodil päevane temperatuur püsib 15 - 18°C piires ja öösel on soovitatavalt paar kraadi jahedam. Õitseaeg kestab paar-kolm kuud, ülejäänud ajal on tsümbiidium lihtsalt roheliste lehtedega kena toataim. Teda on lihtne kodus kasvatada, kuid mitte väga kerge uuesti õitsema saada.

Kasvatamine

Suvel piserdada ja kasta mõõdukalt, talvel tagasihoidlikult. Ülekastmine on ohtlik, kuid ka kuivaks pole hea jätta. Tsümbiidiumil on varrepaksendid, nn. ebasibulad, kus paikneb taime toitainete ja niiskuse varu, mis looduses võimaldab üle elada kehvemaid aegu. Kenasti punnis ebasibulad annavad tunnistust prisketest elutingimustest, kortsulised näitavad, et vett on napilt. Viimasel juhul on kaks võimalust – kas potisegu on liiga kuiv või vastupidi, on liialt kastetud ja juured mädad.

Kevadel ja suvel väetada orhideeväetisega 2 korda kuus, talvel piisab ühest korrast kuus. Enne väetamist tuleb pott korralikult läbi kasta ja ka pärast väetamist mitte kuivaks jätta.

Suvel pärast öökülmade ohu möödumist võib tsümbiidiumid viia õue keskpäevase päikese eest kaitstud kohale. Põuasel suvel tuleb taimi kindlasti kasta ja väga vihmasel ajal oleks hea neid vihma eest kaitsta. Kui on parajalt nii vihma kui ka kuiva aega, saavad tsümbiidiumid õues ise hakkama. Soojad suvised päevad ja jahedad ööd ning palju valgust teevad taimed tugevaks ning soodustavad talvist õitsemist. Kui öine temperatuur langeb 5° lähedale, on aeg tsümbiidium tuppa tuua.

Tsümbiidiumid istutatakse uude mulda keskmiselt kolme aasta tagant kevadel. Istutamiseks tuleb võtta spetsiaalne orhideemuld või segada ise kokku sobiv segu käepärastest materjalidest. Üks võimalus: 3 osa purustatud männikoort, 3 osa kuivatatud tammelehti, 3 osa freesturvast, 1 kõdusõnnikut, 1 turbasammalt ja 1 jämedat liiva. Paras pott on selline, kuhu juured ilusti ära mahuvad ja natuke jääb ruumi uutele kasvudele. Pärast istutamist paar nädalat taimi ei kasteta, ainult piserdatakse. Selle aja jooksul jõuavad istutamise käigus viga saanud juured kosuda.