Mädanevate õunte puhul on kurja juureks puuviljamädaniku seen. HEIKI MAIBERG
Aiapidajad on sel sügisel püstihädas – vaatamata kuivale suvele kipuvad õunad lausa puu otsas ära mädanema. Lisaks on paljud ubinad koikäike täis aetud, nii et moosi ei saagi neist teha.

Eesti Maaülikooli Polli aiandusuuringute keskuse tootmisjuht Kersti Kahu selgitas, et koitanud õunte puhul on tegu pihlakakoi kahjustusega. „Kui metsas on palju pihlakaid, siis koi õuntele ei tule. Kui pihlakaid on vähe, kolib koi aedadesse õunapuudele.”

Mädanevate õunte puhul on kurja juureks aga puuviljamädaniku seen, mis levis kevadel, mil oli sooja ja ka veidi niiksust. „Kui üks õun kahjustus, siis levib see edasi ja kahjustuvad ka teised, nii et mida tihedam puu, seda rohkem kahjustust on,” lisas Kahu.

See, kas ka järgmisel aastal võivad samad hädad õunu kimbutada, oleneb palju tulevast talvest. Kui talv on külm ja vähese lumega, siis kahjurid hävivad. Kui tuleb soe talv, võivad kahjurid järgmisel aastal hoopis paljuneda.

Esimene ja kõige olulisem asi on mädanenud õunad puude alt kokku koguda ja maas sisse matta. Teine oluline asi on teha varakevadel tugev võralõikus, et puud oleksid hõredad, siis on vähem haigusi ja kahjureid.

„Kes ei taha keemilist taimekaitset teha, siis soovitame koduaias kasutada enne ja pärast õitsemist pritsimiseks taimeleotist näiteks kõrvenõgesest või soolikarohust ja lisada sinna ka rohelist seepi,” soovitas Kahu. „Viljapuudel võib kasutada ka NeemAzali, see on looduslik, neemipuust valmistatud ekstrakt kahjurite tõrjeks.”

Puuviljamädaniku vastu kasutatatakse mahepõllunduses söögisoodat – 1 tl 1 liitri vee kohta, sellele lahusele võib lisada ka kõrvenõgeseleotist, mis on nii väetiseks kui ka tõrjub natuke haigusi. „Mädaniku osas peaks pritsima pärast õitsemist, ühest-kahest korrast ei piisa, peaks pritsima vähemalt kolm korda nädalaste vahedega ja kuu aja pärast seda tsüklit kordama, pannes mõnda teist taime juurde, näiteks soolikarohu-, paiselehe- või küüslauguleotist,” õpetas ta.

Kes tahab aga kasutada keemilist taimekaitset, siis seks puhuks soovitas ta Decist ja Fastaci, mille kulunormid ja täpne kasutamisjuhend on pakendi peal kirjas. Seenhaiguste tõrjeks on olemas Score, Chorus ja Effector.