Kaeralill Shuttersock
Sugugi kõiki lillesibulaid ei tule sügisel maha istutada. Eksootilisematest paikadest pärit lillede sibulad, mugulad ja muud pabulad peab hoopistükkis üles võtma.

Igapäevaaednik on harjunud, et kõik järgmiseks kevadeks ja suveks õitsema mõeldud sibulad tuleb suve lõpus maha panna. Enamasti on see õige, kuid kui taim pole pärit parasvöötmest, vaid Lõuna-Aafrikast, tuleb tema maa-alused säilitusorganid hoopis mullast välja võtta.

Mõnede puhul on see ainus võimalus nende ilu ka järgmisel aastal nautida, teiste puhul otsekui elukindlustus: kui talv peaks mulda jäänud sibulatele-mugulatele liiga tegema, siis on järgmisel kevadel millegagi uuesti alustada.

Eri liikide eduka toas talvitamise trikk peitub selles, kas taimi peab hoidma mullas või sibulad sellest välja puhastama.

Kaeralill (Crocosmia)

Kaeralilli tuntakse meie aedades juba ammu. Nemadki on Eesti kliimas peaaegu külmakindlad. Saartel ei peagi nende mugulsibulate talveks üles võtmisega vaeva nägema.

Ka mandril võivad kaeralilled väljas talvituda, kui tegu on soojema kasvukohaga ja maapind on kaitseks talvise külma eest korralikult multšitud. Mandril võiks osa taimi siiski igaks juhuks peenrast välja kaevata. Kui juhtub tulema külm lumeta talv, võib olla üsna kindel, et kaeralilled saavad hukka.

Kuivatage väljakaevatud kaeralillesibulad jahedas õhurikkas ruumis, puhastage need ja tõstke kas puhtalt või vaevu-vaevu niiskesse turbasse pakitult mõne plusskraadiga keldrisse kevadet ootama.

Sellest, millised mugulad ja sibulad tuleb veel üles võtta ja mida nendega täpeslt teha loe septembri Maakodust või DIGIAJAKIRJAST!