Pixabay
Selge on tõsiasi, et üksik ploomipuu aias hästi hakkama ei saa, tavaliselt vajab ta enda kõrvale teist tolmeldajat.

Kui aias veel ploome ei kasva, siis alustage näiteks sordist 'Ave'. Suur ja maitsev lahtise luuga varasepoolne lauaploom – mida ühelt ploomisordilt veel tahta. Et oleks isetolmleja ning hea vastupidavusega? Ave seda ka on.

Teiseks ja kolmandaks leidke 'Ave' kõrvale koht kas sordile 'Vilmitar' või sordile 'Kadri'.

Nii on aias kolm kõige maitsvamat Eesti ploomisorti, kes üksteist kenasti ära ka tolmeldavad ('Kadril' endal õietolmu pole). Tõsi, 'Vilmitar' ja 'Kadri' on mõlemad pisut hellemad kui 'Ave' ning Jõgeval ja Narvas võivad nad karmima talvega saada külmakahjustuse.

Isetolmlevaks sordiks on 'Renklod Haritonovoi'. See eriti saagirikas ja maitsev sort on üks suurima viljaga ploomipuu, kes meie aedades kasvab.
Sort 'Kadri' valmib Kesk-Eestis augusti keskpaiku, 'Ave' ja 'Vilmitar' kuu teises pooles ning 'Renklod Haritonovoi' jääb septembri esimesse poolde.

Väga armastatud 'Liivi Kollasele Munaploomile' valige kaaslast väga hoolega – enamik sorte õitseb ära enne teda, mille tõttu ei ole ta alati saagikaim. Kuna 'Liivi Kollasel Munaploomil' õietolmu pole, siis üksi ta hakkama ei saa ning teisi ka ei aita – nagu tema tütar 'Kadrigi'.
Talle istutage tolmuandjaks 'Märjamaa' või 'Kihelkonna', viimane on seejuures veel ilusa suure viljaga.

Ploomipuid istutage aeda ühe- või kahekaupa mõneaastase vahega, nii on aias erinevas vanuses puid ja iga-aastane saak hästi tagatud.

Harri Poom
Saare-Tõrvaaugu Aiand