Asalea. Foto: Sven Arbet
Asalea on kaunis lill, millest aretatud kaunivärvilisi sorte. Uuteks tulijateks on asalea tüvi- ja kääbusvormid ning mitmevärviliste ja topelt- õitega sordid.

Poes asalead (Rhododendron simsii) valides võtke selline, millel on vaid mõni avanenud õis, kuid ohtralt õiepungi, mille värvi juba näha. Sellise taime õitsemist saab kauem nautida, õitseaeg võib kesta mõnest nädalast kahe kuuni.

Paigutage asalea valgesse, otsese päikese eest kaitstud kohta. Hoolitsege selle eest, et radiaator ei oleks lähedal. Võimaluse korral viige taim ööseks jahedasse.
Lilled, taimed, jõuluilu, jõuluehted, Hortes
Foto: Sven Arbet

Parim kasvukoht sellele iludusele talvel on jahe talveaed, suveks viige lill õue ja istutage koos potiga maha.

Muld asaleapotis peaks olema keskmiselt niiske. Parem kastke taime uputades ehk asetage iga 3–4 päeva tagant koos potiga vette ja laske seejärel nõrguda. Muld ei tohi läbi kuivada.

Võtke asaleale suurem aluspott, pange sinna asaleapott ja kallake alusnõu jahedat vett täis. Laske taimel paari tunni vältel vett imada ja tühjendage siis aluspott veest. Kui lill jääb janusse ja õied närbuvad, võib lille päästmiseks hoida seda üle öö potiga vees.

Potiasalea ei armasta kuiva toaõhku, seetõttu pritsige lille kuiva õhuga ruumis sageli pihustipudeliga üle.

Nippe asalea hooldamieks:

  • Eemaldage kuivanud õienupud, siis on lillepuhmas kenam ja õitseb kauem.
  • Kastke lille vihma- või sulaveega, kraanivesi on selle lille jaoks liiga aluseline.
  • Kui asalea on pärast jõuluaega veel kena, laske tal rahulikult edasi kasvada. Suveks viige lill õue ja väetage teda happelise kerge väetisega, milleks hästi sobib rododendroniväetis. Sügisel tooge taim taas tuppa.