Turbatablett paisub vee toimel hetkega mitmekordseks. Foto: Sven Arbet
Külvitarvikute riiulis püüavad pilku imelikud kokkupressitud tabletikujulised turbatükid, või isegi telliskivikujulised, ent märksa kergemad briketid. Põhjusi, miks kevadkülvideks sel aastal just need tooted valida, on mitu.

Külvimulda valides tuleb paljuski lähtuda külvatavate seemnete iseloomust – näiteks väikestele seemnetele sobib peenekoeline muld paremini kui jämedam. Maitsetaimi on soovitatav kasvatada looduslikult väetatud mullas ja suvelillede jaoks on loodud just neile kõige paremini sobivad mullasegud. Köögiviljaseemnete kasvatamiseks kasutatakse tavapäraselt kõige rohkem spetsiaalset, küllatki turbase koostisega külvi- ja pikeerimismulda.

Turbatabletid sobivad ideaalselt suurematele seemnetele ja sellistele kultuuridele, mis ei talu ümberistutamisel juurekava vigastamist. Sellised taimed on näiteks magus ja vürtspaprika, mille puhul ka kõige ettevaatlikum pikeerimine võib taime juuri vigastada ning ta pikemaks ajaks põdema panna. Tavapäraselt noortaimed küll mõne aja möödudes koguvad end ja kasvavad jõudsalt edasi. Siiski on juba kaotatud hulk väärtuslikku kasvuaega ning sellest johtuvalt võib ka saak jääda kiduraks või hilineda. Turbatabletiga saab aga väikese taime õigel hetkel ja ilma juuri vigastamata koos mullapalliga suuremasse potti istutada.

Kaubanduses on saadaval ka kookoskiust valmistatud tablette, mis samuti ideaalselt sobivad noortaimede kasvatamiseks. Väga hindavad nende positiivseid omadusi loodust säästva mõtteviisiga inimesed, kuna turbavarudki teadupärast ühel hetkel ammenduvad. Kookost saab aga kogu aeg juurde kasvatada, sellest ka tema keskkonnasõbralikkus.

Nii kookos- kui ka turbatabletid ja -briketid on kuivatatud ning tihedalt kokku pressitud, seega saab sellist kasvumulda hõlpsasti transportida. Vett lisatakse neile vahetult enne külvide tegemist. Turbatabletid pannakse enne külve veeanumasse likku, kus nad oma mõõtmed vähem kui paarikümne minutiga kümnekordistavad ning seejärel on kasutamiseks valmis.
Kõige mugavam on turbatabletti niisutada veekausis.
Foto: Sven Arbet

Samamoodi toimitakse ka kookosbriketiga, kus telliskivisuurusest briketist saab ämbritäie niisket külvisubstraati. Seega sobivad need tooted hästi neile rohenäppudele, kellel pole võimalust suuri ja raskeid mullakotte aianduspoest koju tuua.

Turbatabletid on enamasti väetamata, seetõttu tuleb silmas pidada, et väikestel taimedel ei pruugi seal olla piisavalt toitaineid ning tervete ja tugevate taimede saamiseks peaks väetist kastmisvette lisama.

Tavapäraselt hakatakse väiketaimi väetama esimeste pärislehtede ilmumisel ja selleks sobivad täisväärtuslikud kastmisväetised. Väetise valikul on oluline jälgida, et seal oleks piisavalt just kasvatatavatele taimedele vajalikke toitaineid, ning doseerimisel järgida pakendil olevaid juhiseid. Asjakohast infot saab alati aianduskeskuse töötajalt.