Shutterstock
Ilmajaama teatel võib lähipäevadel langeda öösiti temperatuur nullkraadini. Millised taimed kardavad külma ja mida nendega teha?

Põõsad ja maasikapeenar katke kattelooriga, võimalusel pange mitu kihti. Katteloor hoiab ära lühiajalise paari-kolme kraadise külma kahjustuse. Kindlasti vajavad hoolt ka kõrvitsalised ja tomatid.

Kuuldes öökülmaohust, kastke õhtul muld põõsaste all ja maasikaridade vahel märjaks. Taimedele tekkiv õhuke jääkirme kaitseb lühiaegselt miinuskraadide eest.

Head kaitset pakub maasikatele ajalehega katmine. Et kate paremini püsiks, pange servadele ja maasikarea harjale mulda.

Kasvuhoones tuleb samuti panna külmõrnadele taimedel katteloor peale. Abiks on ka ämber kuuma veega.

Öökülm kujutab ohtu õitsvatele marjapõõsastele ja viljapuudele. Hilised öökülmad on nuhtlus, mis mõnel aastal võivad jätta pea täiesti saagita. Vaikse ilmaga saab kattelooriga kaitsta ka madalakasvulisi õitsvaid viljapuid.

Öökülmakahjustust saab vähendada või isegi vältida, kui õitsvaid puid veega piserdada. Okstele ja õitele tekkiv kaste moodustab külmudes kaitsva jääkooriku. Piserdamist alustage siis, kui õhutemperatuur on langenud 2 kraadini.

Hernes ja ristõielised (kapsad, redised) elavad öökülmad üle.

Puude ja põõsastega piiratud alal on õhutemperatuur 1-2° kõrgem, muld soojeneb pisut varem ja akumuleerib soojust.

Suurte puude ja majaseinte läheduses, samuti linnades on õite külmakahjustused märgatavalt väiksemad, sest hooned ja puud kiirgavad öösel soojust.