Kui juba umbrohi läbi roosipõõsa kasvab, tasub mõelda, kas roos on ikka teie jaoks õige taime. Tõsi, haigused ja kahjurid rõõmustavad umbrohu üle, sest nemad saavad seal keerulise aja üle elatud, et järgmisel aastal oma rüüstetööd jätkata. Foto: Pille Hermann
Täies ilus ja lopsakas roosiaed on iga aedniku uhkus ning unistus. Et seda saavutada, tuleb tunda ära peamised taimekahjustajad ning osata nendega ka ringi käia.

Kes meist ei mäletaks, kuidas roosiaia kuninganna oma rüütlit oodates aias ringi käis. Ei teagi, kas nüüdseks on rüütel leitud või redutab mõnes teises aias. Ent peale tema pakub roosiaed mõnusat paika teistelegi olevustele. Tõsi, nendega kohtudes me vaevalt punastades ja õnnest väriseva häälega õhkame. Pigem kutsub selline kohtumine esile tugevaid vandesõnu.

Esmapilgul võib tunduda, et taimehaiguste ja kahjurite tegutsemisjäljed on ühesugused: pruunid laigud ja mitmesuguse kujuga augud. Tegelikult leidub nende pisikeste elusorganismide hulgas isendeid, kes on edevad ja armastavad erksaid toone. Teised seevastu eelistavad pastelset värvipaletti. Suve hakul võtame kahjurid “riidest lahti” ja piilume nende garderoobi: kes mida kannab?