Rote Doonanuss (Medium) Foto: Astrid Lepik
Kreeka pähkleid müüakse kaubanduses aastaringselt, eriti palju saabub neid müüki jõulude ajal. Üks omapärane ja suhteliselt haruldane kreeka pähkli sort on punase seemnekestaga.

Sellele viitab ka tema nimi - saksa keeles on sordi nimi `Rote Donaunuss`, inglise keeles `Red Danube`. Pähklid on keskmise suurusega ja väliselt ei eristu nad kuidagi teistest omasugustest. Pähklikoort avades leiab sealt purpurpunase seemnekestaga seemned.

Sort on pärit Austriast ning on levinud sealt mitmetesse ümberkaudsetesse riikidesse, kus teda võib leida kasvamas koduaedades, harvem istandustes. Punased pähklid on sama maitsega kui tavalised kreeka pähklid. Oma dekoratiivse välimuse tõttu leiavad nad kasutust restoranides ja kondiitriärides.

Pähklipuu (Juglans) perekonda kuulub maailmas kokku paarkümmend liiki, Euroopas leidub 6 liiki pähklipuid, Eestis kasvatatakse vaid halli pähklipuud (J. Cinerea) ja veidi harvem mandžuuria pähklipuud (J. Mandshurica).

ksik puu (Medium)
Foto: Astrid Lepik
Kreeka pähklipuud (Juglans reria) kasvavad kõigis mõõduka ja pehme kliimaga maades üle maakera. Sobiva kliimaga piirkondades kasvatatakse teda nii istandustes kui koduaias, mõnes piirkonnas moodustab ta suisa suuri metsatukkasid.
Kreeka pähklipuu moodustab suure ja laiuva võra. Tema suured, paaritusulgjad liitlehed on veidi nahkjad, muljudes meenutab eralduv lõhn (lehed on rikkad õli ja bioaktiivsete ainete poolest) kuuske vm okaspuud. Pähklipuu on tuultolmleja, st ühel puul on nii isas- (urbadena) kui emasõied (lühikeste kobaratena). Pähklipuud hakkavad vilju kandma suhteliselt varakult. Saak ühelt täiskasvanud puult võib ulatuda mõnest kilogramist kuni mitmesaja kilogrammini.
veel valmimata viljad (Medium)
Foto: Astrid Lepik

Kreeka pähklipuu vili on luuvili, mille roheline tihe ja lihakas kest küpsedes praguneb ja maha langeb.

Kreeka pähklid on kõrge energeetilise väärtusega, 100g kreeka pähkleid annab peaaegu 700kcal. Pähklituumad sisaldavad kuni 65% rasvu ja inimorganismile vajalikke rasvhappeid. Lisaks sellele on pähklites kõrge E-vitamiini ja B-rühma vitamiinide sisaldus. Samuti on kreeka pähklitel kolesteroolitaset alandav ja südant säästev toime. Kreeka pähklites sisalduv biotiin aitab probleemse naha, rabedate küünte ja tuhmide ning elutute juuste korral. Lisaks on pähklites ka rohkesti kaaliumi, magneesiumi, kaltsiumi, fosforit ja mikroelemente.

kreeka pähkel istanduses (Medium)
Foto: Astrid Lepik
Väärtuslik on ka pähkli tuumadest külmpressimisel saadud pähkliõli, mis on hinnatud nii toiduõlina kui kosmeetikatööstuses.

Pähklituumad säilivad aga halvasti (jahedas ja õhurikka sruumis vaid kuni 2kuud) sest õhuga kokkupuutes ja soojas muutuvad nad ruttu kibedaks ja mõrkjaks rasvade rääsumise tõttu.