HARILIK KUUSK 'LUBECENSIS' Foto: Pille-Riin Pregel
Kuusevõrsetest saab valmistada teed ja siirupit, samuti sobivad need imehästi joogivee maitsestamiseks.

Arenevate okkatupsude hapuka maitse tagavad nii sidrunhape kui ka vitamiin C.

Kuusekasvude eriline aroom on tingitud kergesti lenduvatest eeterlikest õlidest, mida esindavad mitmed ühendid. Kergelt mõrkja lisameki annab vaik- ja parkainete koosmõju. Rasvlahustuvatest ühenditest on võrsetes karotenoide, vaikühendeid ja vähesel määral ka rasvlahustuvaid vitamiine.

Mineraalainetest paistavad võrsed silma rohke kaaliumi- ja magneesiumühendite sisaldusega.

Okkatupsud joogipoolises

Keetke peenestatud kuusevõrsetest teed.

See on raviotstarbeline keedus, mida vanadel aegadel kasutati kevadise vitamiinivaeguse vältimiseks. Eriti levinud oli see põhjapoolsetes piirkondades mitme sajandi vältel, ennekõike suurte sõdade perioodil. Näiteks viimase maailmasõja ajal lisati peenestatud kuusevõrsete pudi kergelt hapustatud kuuma vette, lasti päev otsa tõmmata ja saadud vedelikku pruugiti omalaadse vitamiinijoogina.

Kasutage suvel janu kustutamiseks peenestatud või vähemalt kergelt muljutud võrsetega maitsestatud tavalist joogivett.

Tulemuseks on meeldiv aroom, huvitav maitse ja kaunis erkroheline jook.

Kuusekasvud siirupiks

Kuusevõrsed sobivad ka siirupi tegemiseks. Siirupiteoks pakutakse lausa mitmeid viise, näiteks võrseleotise keeduse suuremahulist kokkuaurutamist ja sellele hiljem samaväärses koguses kas suhkru või mee lisamist.

Teine tehnoloogiline võte on veelgi lihtsam – peenestage võrsed ja suhkur, pange kokkupressitult purki ning jätke mõneks nädalaks seisma.

Suhkru toimel eemaldub võrsetest vesi koos selles lahustunud ainetega, tulemusena suurem osa suhkrust lahustub ning siirupi algmaterjal ongi käes.

Kuusevõrsesiirupit kasutage köharavimina, kurguvalu puhul, aga ka maitsestajana. Viimases rollis sobib siirup hästi kokku liharoogadega, eriti ulukiliha ja kalaroogadega. Samuti kõlbab seda lisada teele, kohvile või teistele jookidele, näiteks boolile, juhul kui soovitakse saada eksootilist maitseelamust.

Kasutage siirupit kastmete maitsestamiseks. Olge kogusega ettevaatlik, et mitte saada liiga intensiivset maitseelamust.

Võrselisand toitudes

Noored kuusevõrsed sobivad ka niisama närimiseks. Kui tänapäeval pakub selline tegevus lihtsalt maitsevaheldust, siis sajandeid tagasi oli sellel oluline roll askorbiinhappe puudusest tingitud skorbuudi vältimises.

Nüüdisajal sobivad kuusevõrsed eksootiliseks maitsestajaks. Kuuma veega kergelt kupatatud võrseid kasutage maitseandjana segasalatites või leibade-saiade kattematerjalis. Peenestatud võrsepudi segatuna teiste maitsetaimedega sobivad mitmete roogade maitsestamiseks nagu lihapraad ja kalafilee.

Lõpuks kaunistage kuusevõrsetega ka toitusid.

Allikas: Maaleht