Pargiroosid Rosmakori roosiaias Mart Ojasalu
Eesti kliimasse sobivad hästi Lätis ja Kanadas aretatud pargirooside sordid, sest nad on haigustele vastupidavad ja külmakindlad. Samuti rõõmustavad nad pererahvast õierohkusega.

"Eestis on eriti hinnatud Läti päritolu pargiroosid, mis on tunnustatud ka Lääne-Euroopa roosikataloogides külmakindluse ja õiterohkuse poolest," sõnab Rosmakori roosiaia peremees Mart Ojasalu.

Aretusliini järgi on Lätis aretatud pargiroosid korduva õitsemisega. Roosikasvataja märgib, et viimasel kümnendil on Eesti aedades tunnustust leidnud ka Kanada korduvõitsemisega aretised.

Reeglina elavad tugevad pargiroosid üle ka talvepakased ja ekstreemsed talvised üleujutused, mis aeg-ajalt tabavad Haapsalu ja Pärnu haljasalasid ja koduaedasid.

Milline sort valida?

Tavaliselt eelistavad inimesed korduvalt õitsevaid roose. Mart Ojasalu jutustab, et mõlemal roosigrupil, nii kevadsuvistel kui ka korduvõitsevatel, on omad eelised: kevadsuviste õitsejate puhul on õitemeri väga võimas, kuid selline ilu jääb üürikeseks.

Korduvõitsejad aga näitavad õieilu kevadsuvel rahulikult, kuid õisi tuleb juurde kuni külmadeni.

Korduvalt õitsevad näiteks Lätis aretatud sordid 'Ritausma', 'Zaiga', 'Guna' ja 'Skaidra' või Kanada aretised 'Lac Majeau', 'John Cabot' ja 'John Davis'.

Rosmakori roosiaeda saab imetleda 23. juulil Avatud Talude Päeval.

Loe pargiroosidest lähemalt Maakodu juulikuu numbrist.
Pargiroosid Rosmakori roosiaias
Mart Ojasalu