Foto: Shutterstock
Proovisin sel suvel esimest korda kasvatada roose terrassil potis. Kõik õnnestus. Terrass avaneb lõunassse ja roosidel oli seal mõnus. Kastsin ja väetasin neid hooolega. Roosikesed kasvatasid suured õiekobarad, mis valgusid kaunilt üle aiavaasi serva. Aga talv läheneb. Kuidas hoida potiroosi ületalve?

Suvel potis kasvanud roos võib talve veeta peenrale istutatult, külmkasvuhoones või sees jahedas ruumis.

Õues talvitamiseks tuleb potiroosidele luua samasugused tingimused nagu peenraroosidele. Tõstke taim oktoobris potist ettevaatlikult välja ja istutage peenrale. Pange roos kümmekond cm sügavamale mulda, kui ta oli potis. Peale kuhjake veel kuiva freesturvast või kerget liivast aiamulda.

Lisaks kärpige ka veidi võra ja eemaldage lehed. Seejärel katke roos nii, nagu kaetakse peenraroose: kuiv-õhulise kattega.

Aprilli lõpus istutage roosid taas potti. Valige need mahult veidi suuremad. Torgake potti ka mõned väetisepulgad.

Külmkasvuhoones kaevake roos novembri algul sügavalt pinnasesse ja kuhjake peale kuiva freesturvast. Kasvuhoones talvitumisel on omad ohud: nimelt võib seal päikselistel märtsipäevadel tõusta temperatuur koguni 20 soojakraadini ja roos võib liiga vara kasvama hakata.

Kolmas võimalus on viia roosipotid sisse ja hoida neid ruumis, kus temperatuur püsib ühtlaselt -3° ja +4° vahel. Kui hoiuruum on soojem, hakkab roos juba veebruaris kasvama, mis on eriti halb. Taim annab väheses valguses vaeveldes ära palju energiat ja venib pikaks.

Ruum võib olla ka pime, pea-asi et seal oleks õhku ja poleks liiga soe.

Enne hoiuruumi viimist kärpige põõsast kergelt ja näpistage lehti vähemaks. Jahedas varisevad lehed ise paari kuu jooksul maha.

Potiroosi talvitamiseks sobib garaaž, kütteta veranda või mõni muu jahe ruum või abihoone. Roosipoti võib viia ka keldrisse, kuid kui hoiate seal ka juurvilja, võivad roosid hallitama minna.

Muld hoidke potis kergelt niiske, kastke vaid siis, kui muld on kuiv. Potiroos peab saama jahedas ruumis puhata 40-50 päeva.

Peamine viga, mis ruumis talvituvate potirooside puhul tehakse: taimed tuuakse kevadel sooja liiga vara, kui valgust on veel vähe. Sobiv aeg rooside kasvu alguseks on aprilli keskpaik, õue viimiseks mai algus. Ärge unustage, et rooside noored võrsed on külmaõrnad.