Shutterstock
Kui jänesed on noortele viljapuudele kurja teinud, saab viimaseid sageli veel päästa. Hiirte kahjustused aga enamasti puukestele elulootust ei jäta.

Kui tara, mis varem jänesed noortest puudest eemal on hoidnud, ühtäkki alt veab, võivad haavikuemandad üheainsa ööga puukeste veel korbakorrata tüved koorest päris paljaks närida. Pilt, mis siis aias avaneb, pole just meeliülendav. Kui pahategu kohe silma hakkab, annab asja tihti veel parandada, ent siiski mitte alati.

Kui koor on tugevasti näritud ja lahtirebitud ribad lipendamas, kuid koorealune kambiumikiht alles, peab haava ruttu kuivamise eest kaitsma. Määrige sellele pookevaha või haavapalsamit. Siis on lootust, et suve jooksul koor allesjäänud kambiumist taastub. Jääb haav kaitsmata, kuivab kambiumikiht ära ja sureb.

Väiksemate kahjustuste korral piisab vaid haava katmisest. Kui aga viga on saanud pool või enamgi tüve ümbermõõdust, on suureks abiks sildpookimine – pookoks(ad) pannakse sillana üle haava.

Kui tüvi on ringiratast paljaks näritud, siis ilma sildpookimiseta puud tõenäoliselt päästa ei õnnestugi (sõltub sellest, mil määral haaval kambiumi alles jäänud on). Kui olemas on kas või ainult paari sentimeetri laiune kooreriba ja paljaks näritud tüveosale määrida kohe kuivamise eest kaitseks peale kattekiht, võib loota, et puust saab veel asja.

Taastub ka tüveköndist

Kaugeltki alati ei ole võimalik tugeva jänesekahjustusega puud päästa või kui see isegi korda läheb, pole tulemus lihtsalt vaeva väärt. Mõnikord on vaja süda kõvaks teha ning noor puu maha saagida, jättes alles tüveköndi.

Kuna jänesed ei näri tüve päris mullapinnani paljaks, kasvatab selline könt kindlasti ka (või isegi ainult) kultuursordi võrseid. Tänu sellele saab puu kiiresti taastuda – kiiremini, kui kasvaks uuest istikust viljakandev puu. Mõni aasta läheb küll kaotsi, ent selle vastu rohtu pole.

Hiired ohtlikumad kui jänesed

Õigupoolest on hiired noortele puudele veel ohtlikumad kui jänesed, sest nemad närivad tüve kindlasti kuni puiduni paljaks. Nad ei jäta kübetki kambiumi, millest koor tagasi saaks kasvada.

Samuti tegutsevad hiired mullapiiril või isegi mulla all. Kui nad tüvele ringi peale on teinud, pole alles ühtki kultuursordi punga, millest puu taastuda saaks.

Sellisel juhul tuleb viljapuu paraku hävinuks lugeda, sest isegi kui ta lehtib ja õitseb, on tema päevad loetud. Uued võrsed, mis maapinnast kasvavad, on üldjuhul pookealuse omad. Omajuurseid puid saab siiski juure- või kännuvõsudest sordiehtsana taastada.

Kui avastasite rüüsteretke

- Avastanud aias jänese või hiire näritud puu, eemaldage lahtised kooreribad ja katke haav kohe mingi kaitsevahendiga (pookevaha, haavapalsam, äärmisel juhul õlivärv).

- Kui puu on lootusetult kahjustatud – jänesed on tüve ümberringi ja pikalt paljaks närinud, hiired on mullapinnalt koore ringiratast ära söönud –, siis selle tohterdamiseks ärge aega ja vahendeid kulutage.

- Kindlustage, et jänesed uuesti puude ligi ei pääseks.

- Kui koor on lahti läinud, kasutage sildpookimist, et kiirendada suuremate haavade kinnikasvamist.

- Tehke halva mängu juures hea nägu ning lohutage ennast teadmisega, et tohterdatud jänesekahjustus võib vahel isegi kasuks olla. Näiteks poolest saati paljaks näritud ‘Martsipani’, ‘Koidu’ ja ‘Okerö’ puud hakkavad väga tõenäoliselt varem kandma (kui nad veel kandeeas pole) või suurendavad järgmise aasta saaki. Sama kehtib ka hilise kandealgusega pirnisortide kohta (‘Lutsu võipirn’, ‘Järve’, ‘Clappi lemmik’).

- Jätke õppetund meelde ja olge järgmisel aastal hoolikam!

Valik haavamäärdeid

Haavapeits Lac Balsam. Pehme plasttuub on varustatud pintsliga ja määre on parajalt vedel. Vahendit on väga mugav peale kanda, ka tuubi saab pärast hõlpsalt sulgeda. Hallikat värvi määre ei paista töödeldud lõikekohal hiljem silma. Nakkub puiduga hästi, katab ka märja pinna. Kiht ei löö haavalt lahti. Pärast kasutamist hõõruge pintsel vastu puitu korralikult puhtaks, seejärel peske veega.

Haavamastiks Arbokol Magic. Hall pasta on viskoosne ega vaja eelnevat soojendamist. Püsib hästi, moodustab haava pinnale kile, mis elab kaasa puidu liikumisele ega pragune. Haavale kandmiseks tuleb end varustada pintsliga, veelgi parem on seda teha aga puust võinoaga.

Läti pookevaha. Tõrva baasil valmistatud määre. Sisu kättesaamiseks lõigake kääridega ühte nurka väike auk. Pakendi hea omadus on see, et viltuse servaga saab vahendit haavale laiali määrida, pole vaja otsida pintslit ega puupulka. Märjale pinnale ei nakku. Määre kipub külmaga haavalt lahti lööma ja suvel kuumaga maha sulama. Paari nädala tagant on soovitatav olukorda kontrollida. Kuivamise vältimiseks hoidke tuubi kilekotis.

Allikas: Targu talita arhiiv