WIKIPEDIA .
Mul on sõstrapõõsastega mure – juba teist aastat kuivavad üksikud oksad ära. Kas see on haiguse tagajärg või on tegu mõne muu põhjusega? Külmakahjustus ei
tohiks see olla.

Vastab

VÄINO PALLUM

Kõige sagedamini kuivavad sõstrapõõsastel oksad sõstra-klaastiiva (Cesia tipuliformis) rööviku kahjustuse läbi. Korralikult lehistunud oksad hakkavad närbuma varsti pärast õitsemist või marjade valmimise ajal ning kuivavad lõpuks. Kui selline kuivanud oks pikuti lõhki lõigata, on selles näha mustaseinaline näripuru ja väljaheidetega täidetud
söömakäik.

Käigust võib veel leida pruuni peaga valkja rööviku pikkusega kuni 25 mm. Toitudes liigub kahjur varres ülevalt allapoole. Pahategija areng oksas kestab üks või kaks suve, sõltudes liblika munemisajast. Enne nukkumist närib röövik maapinna lähedal oksale liblika jaoks väljalennuava.

Esimesed liblikad võivad kooruda paar nädalat pärast põõsaste õitsemist, s.o juuni algul, viimased alles augustis. Väikesed liblikad, kelle tiibade sirulaius umbes 20 mm, on sinakasmusta kehaga ja klaasjalt läbipaistvate tiibadega.

Liblikad munevad sõstraokste ülaosa koorepragudesse pungade või lõike-murdumishaavade lähedale. Üks isend muneb kuni 60 muna ja paigutab need ükshaaval oksale. Koorunud röövikud sisenevad pungade või haavade kaudu oksa säsisse ja alustavad kaevandamist.

Sõstra-klaastiib kahjustab kõiki sõstraliike, eelistab aga punast sõstart. Harva kahjustab ta ka karusmarjapõõsaid.

Klaastiiva kahjustusest mitu korda harvemini põhjustab sõstraokste hävingut närbumistõbi, mida tekitab Verticillium dahliae. Haigusest tabandunud okstel kerkib koor muhkjalt üles ja rebeneb pikisuunas. Sellise oksa pikilõikes on näha, et selle puiduosa on pruunistunud. Patogeen on ummistanud juhtsooned ja eritanud taimekudedele toksiine, mis kokkuvõttes põhjustavad oksa närbumise ja kuivamise.

Närbumistõve kahjustus võib ilmneda ka üksnes võrsetippude kuivamisena peamiselt kuival kevadsuvel. Teistest haigustest võib okste kuivamist ja hävimist põhjustada veel hahkhallitus, mis esineb tihedas põõsas niiskel suvel.

Tõrjeks lõigake kahjustatud või närbuma hakkavad oksad võimalikult maapinna lähedalt ära ja põletage. Alates põõsaste õitsemisest kontrollige regulaarselt põõsa seisundit. Välja lõigake ka kõik üle viie aasta vanad oksad. Suured lõikehaavad ja murdehaavad katke aiavahaga.

Vältige aias ja aia ümbruses õitsvaid umbrohtusid – klaastiivaliblikate toitetaimi. Enne õitsemist pritsige põõsaid Mavrik 2 F-iga (3–4 ml/10 l). Juunis paigutage sõstra-klaastiiva isasliblikate püüdmiseks põõsaste juurde feromoonpüünis.