Väino Eskla Ingmar Muusikus
Õiged vahendid tagavad parima tulemuse kõikidel lõikustöödel, mis aednikul teha tuleb. Väiksemaid oksi peab lõikama väiksemate kääridega, suuremad oksad vajavad suuremaid lõikeriistu. Tihtilugu on tarvis appi võtta hoopiski saag.

Lõikamiseks õiged käärid!

Viljapuude lõikamiseks on sobilikud vaheliti lõiketeradega (liugteradega) oksakäärid. Alasi-tüüpi kääre ma selleks tööks ei soovita, sest nendega ei saa kvaliteetset lõiget. Lõigates muljuvad need allesjäävat oksaosa ja jätavad oma terakujust tingituna tüüka. Alasi-tüüpi käärid sobivad suurte äralõigatud okste tükeldamiseks ja ka kuivanud okste lõikamiseks, sest nende jõudlus on suurem kui teistel.

Kääride asend lõikamisel

Hoidke kääre oksa lõikamisel alati nii, et lõiketera jääks allesjääva osa poole, tömp osa äralõigatava oksa vastu – siis ei mulju metall puukoort.

Lõikav tera asetage vastu allesjäävat oksa.
Foto: Väino Eskla, aiandusagronoom

Kitsa lõikeosaga käärid sobivad paremini

Tihedate puude ja põõsaste lõikamisel on oksarägastikus sageli keeruline kääridega igale poole ligi pääseda. Nii võib õigete vahendite puudumisel töö jääda poolikuks. Sellises olukorras on kõige parem kitsas terava otsaga saag või käärid. Laia- ehk tömbiotsalised tööriistad on paremad hõredamate okste puhul. Väga oluline on lõikeriistade korralik teritus ning hooldus.

Kõrgel võra välispiiril asuvate okste lõikamisel on asendamatu abimees pika varrega ja eri nurkade alla pööratava lõikeosaga Fiskarsi üldoksalõikur.
Foto:

Väino Eskla

Haavamäärdega katmine

Viimasel ajal on palju arutletud selle üle, kas puude lõikehaavu tohterdada või jätta need looduse hooleks. Iga väikest lõikehaava ei jõua vaha või peitsiga üle võõbata ja see pole ka eriti oluline, sest taimel on endal kaitsevõime. Küll aga tuleks katta suured haavad ja eelkõige nende keskel asuv tume osa (lülipuit). Selles piirkonnas ei suuda puu haava kaitsta ning puitu mädandavatel haigusetekitajatel on hoopis lihtsam sisse tungida. Haavade võõpamiseks on soovitatav kasutada aianduspoodides olevaid spetsiaalseid haavapeitse.