Shutterstock
Daaliatel ei ole midagi selle vastu, kui väike öökülm nende lehed hävitab. Samas peab arvestama, et nad ei tohi saada väga tugevat külma.

Pärast öökülma muutuvad daaliate lehed mustaks ning õievarred vajuvad jäädavalt longu – see annab taimele teada, et on aeg jääda puhkama. Mida kauem suudame esimesi öökülmasid tõrjuda, seda parem, sest daalia juuremugulad valmivad ja muutuvad tugevaks alles lühipäeva tingimustes.

Enne taimede väljakaevamist seotakse nende külge nimesildid (kui on tegu rohkema kui ühe sordiga), eemaldatakse tugikepid, lõigatakse ära varred. Varte lõikamiskõrguseks on mitmeid soovitusi, 5-30 cm-ni. Kuid see võiks olla siiski nii pikk, et taime väljakaevamisel, tõstmisel ja transportimisel oleks sellest mugav kinni hoida. Juuremugulaid üles võttes tuleks olla ettevaatlik, sest need on üsnagi haprad. Töö hõlbustamiseks oleks seda mõistlik teha kahekesi.

Juuremugulate ülesvõtmiseks ja säilitamiseks on mitmeid viise. Järgnevalt on toodud ära terve rida kirjanduses esinenud võimalusi.

Väljakaevatud juuremugulad asetada varjulisse, külma eest kaitstud kohta kuivama 1-2 nädalaks. Pärast kuivamist panna juuremugulad hoiuruumi, kus temperatuur oleks vahemikus +3°...+10° C, mõningail andmetel ka +9°...+12° C.

Pärast mullast üleskaevamist lasta koos mullapalliga kuivada 2 nädalat. Enne talvekorterisse panekut puhastada mullast ja seejärel laduda kastidesse kergelt niiske turba sisse. Hoiutemperatuur +3°...+6° C.

Väljakaevatud taimejuured pesta, kuivatada 10-14 päeva ja hoida hiljem kuiva turba või liiva sees. Sobivaim säilitustemperatuur +4° C piires.

Mõned kasvatajad pesevad juuremugulad puhtaks ja vahatavad, et vältida närtsimist.

Mullast väljakaevatud juuremugulad pesta survevooliku abil puhtaks, kuivatada, lõigata vars kuni pungani maha ja panna hoidlasse. Väheste mugulatega sortidel jätta ka osa varrest alles, et säiliksid kõik pungad. Sellisel juhul tuleb säsi allesjäänud varrejupist välja uuristada, et vältida haigestumist.

Varred lõigata maha 15 cm kõrguselt ja kaevata juuremugulad ettevaatlikult üles ja seejärel taimed markeerida. Liigne muld pesta maha ja asetada, juured ülespoole, kuivama, et kogu vesi vartest välja voolaks. Pärast kuivamist lõigata ära väikesed juured ja raputada peale väävlipulbrit. Seejärel asetada juuremugulad sügavatesse kastidesse ja katta pealt komposti või freesturbaga. Temperatuur hoidlas +10° C juures. Aeg-ajalt kontrollida säilivust.

Taimede varred lõigata maha, tugikepd eemaldada ja ettevaatlikult kaevata välja juuremugulad. Raputada maha suurem muld ja pesta vees puhtaks. Vars lühendada 2-3 cm-ni, varustada etiketiga ja asetada 10-15 minutiks kaaliumpermanganaadi lahusesse (2 g 10 l vee kohta). Seejärel asetada sama pikaks ajaks fundasooli lahusesse (30 g 10 l vee kohta). Siis kuivatada üks ööpäev ja panna hoiuruumi kergelt niiske komposti, turba või liiva sisse. Esimese 2 nädala jooksul hoida temperatuur +10°...+15° C juures, seejärel alandada temperatuur +3°...+8° C-ni. Parim säilitustemperatuur hoiuruumis on +3°...+6° C ja õhuniiskus 60-70%.

Kui hoiuruum on kuiv ja soe (+10°...+12° C, nt keskküttega maja kelder), on võimalik säilitada väljakaevatud juurepuhmaid koos mullapalliga, ilma et nendega enne säilitamist midagi teha. Kui muld on väga ära pudenenud, katta paljad juuremugulad mullaga. Nii säilivad daaliad kenasti kevadeni, kusjuures varred kuivavad ja ei lähe mädanema. Kuigi selline säilitusviis võtab palju ruumi, on kadusid vähe.

Juuremugulate heaks säilimiseks tuleb ettevalmistusi teha juba suvel. Hoiduda lämmastikväetistega liialdamisest, suve lõpus anda kindlasti P- ja K-väetisi.

Säilimapanekul jälgida, et juuremugulail poleks haavu, sest need võivad haigustele sissepääsuks olla. Haavad võiks desinfitseerida söepulbriga või tuhaga. Hoiuruumid peavad olema puhtad, hästi õhustatud ja külma eest kaitstud.

Talve jooksul oleks mõistlik juuremugulate seisukorda kontrollida, kontrollida tuleks ka temperatuuri ja niiskust. Pungade kahjustuste vältimiseks ei tohiks temperatuur langeda alla 0° C.

Soojas ja kuivas hoiuruumis võivad juuremugulad liigselt kuivada ning krimpsu tõmbuda. Sellist ruumi tuleks aeg-ajalt temperatuuri alandamiseks tuulutada ja niiskuse suurendamiseks niisutada põrandaid või asetada sinna veenõu. Soojades kuivades ruumides võib juuremugulaid hoida ka kilekotis kuiva turba sees.

Liigniiskes ja külmas hoiuruumis võivad hakata juure- ja varreosadel levima mädanikud. Abi on ruumide tuulutamisest ja kütmisest.
Daaliate juuremugulate säilitamiseks võib kasutada ka Fibo kergkruusa. Viimane hoiab hästi nii sobivat niiskust kui temperatuuri.

Väärtuslike ja halvasti juuremugulaid andvate sortide puhul, et vältida nende kadumaminekut, kasutatakse pottides või konteinerites säilitamist. Kevadel potti kasvama pandud taimed kasvavad seal kogu suve, sügisel viiakse aga hoiuruumi, ilma, et mugulaid mullast välja võetaks. Kui varred on kuivanud, lõigatakse nad mullapinnalt maha. Selline säilitusviis on ruumimahukas, kuid tõhus.

Allikas: "Daaliad aeda", Maia Raudseping, Eve Somelar, Maalehe Raamat