---
Sidrunilõhnalistest taimedest saab abi üleväsimuse vastu ja nende aroom annab hea une. Milliseid taimi võiks aias kasvatada?

Juba Tiibeti ja Vana-Hiina kultuurist on teada, et sidrunilõhn võtab maha halva väsimuse ja soodustab sügavat und. Aroomteraapias on sidruni-, lavendli- ja sandlilõhn võrdselt aukohal. Kõiki neid lõhnu soovitatakse kasutada magamistoas ja aroomivannides.

Allpool kirjeldatud taimedest valmistatud teed kasutage pool tundi enne magamaminekut, nende vanikutega aga ehtige magamistuba. Mõne kuivanud taimevihakese võib pista õhtul vannivette. Sellist vanni (veesoojus 36–38°) võtke pool tundi enne magamaminekut 20 minutit ja pugege sooja raske teki alla.

- Hiina sidrunväädnik (Schizandra chinensis) on puitunud varrega 4–10 m kõrgune liaan ning muutub õnneks ka meie aiapidajate seas aasta-aastalt üha populaarsemaks. Tema vartel, lehtedel ja õitel on tugev sidrunilõhn, mis eriti tuntav pärast sooja suvevihma. Üks väät kannab nii isas- kui emasõisi. Mida pikemaks saab väät kasvada, seda rohkem emasõisi ta moodustab ja seda suuremaks kujuneb saak.

Taim on risttolmleja ja viljade saamiseks on vaja mitut taime koos kasvatada. Ta õitseb juunis, viljad valmivad septembris. Need meenutavad mõneti väikseid säravaid punase sõstra kobaraid. Küpsed kobarad varisevad kergesti ja seepärast tuleb saaki pidevalt koristada.

Kui selline meelipaeluv kobar aga suhu pista ja hoolikalt läbi närida, tahaks kogu selle väärtuse välja sülitada: tundub, nagu oleks mingit ravimpalsamit või seesamnulu vaiku suhu toppinud.

Sügisel on õlgkollaste lehtede ja säravpunaste marjadega sidrunväändik ehteks igale aiale. Hiinas ja Jaapanis, kust taim pärit, soovitatakse sidrunväändiku vilju tarvitada väsimuse ja kurnatuse korral. Vanasti võeti neid kaasa pikkadele sõja- ja jahiretkedele.

Taime seemnetest eraldatud keerukas aine skisandriin reguleerib inimese ainevahetust ja stimuleerib-toniseerib närvisüsteemi. Teda on soovitatud kasutada astma- ja köharavimina, suguvõime tõstjana, maksa- ja neeruhaiguste ravis. Seemnepulber ravib edukalt nii liighappesust kui -aluselisust, olles universaalne looduslik maohappe regulaator.

NB! Ateroskleroosi ja hüpertooniat põdevatele inimestele on sidrunväändik vastunäidustatud, sest võib esile kutsuda vererõhu järsu tõusu. Teda ei soovitata ka südamehaigetele ja unepuuduse all kannatajatele.

Ise olen sidrunväändiku lehti kõige rohkem kasutanud kurgi ja tomati hapendamisel ning teinud temast ka teed. Lehed korjake augusti algul ja kuivatage õhukese kihina varjulises õhurikkas kohas. Toniseeriva ja vitamiinirikka tee valmistamiseks võtke 10 g kuivatatud lehti, millele valage 1 liiter keeva vett ja laske kaane all tõmmata.

- Sidrunmeliss (Melissa offiicinalis) on huulõieliste sugukonda kuuluv rohtne püsik võib meil anda 2–3 saaki. Lehti koguge kindlasti enne õite puhkemist. Talveks vajab ta kerget kuuseokstega katmist. Ilusamad taimed võib aga sügisel potti istutada ning panna talveks köögi aknalauale ehteks ja maitsetaimena kasutamiseks.

Melissil on palju häid omadusi. Tänu õrnale sidrunilõhnale on tal eelkõige rahustav toime, tugeva annuse puhul toimib lausa unerohuna. Usutakse, et meliss pikendab noorust ja hoiab ära veresoonte lupjumise.

Meliss on valuvaigisti, spasmide ärahoidja, seedimise soodustaja ning aitab gaasi-, kõhuõõne- ja menstruatsioonivalude korral. Ta parandab mälutegevust ja vähendab migreeni. Kõrgenenud vererõhu korral väheneb pearinglus ja kumin kõrvus, vererõhk langeb mõõdukalt.

Taimetee jaoks võtke 1 supilusikatäis kuivatatud ürti 1 klaasi kuuma (mitte keeva!) vee kohta. Laske sel soojas tõmmata 10 minutit ja jooge kuumalt. Kui kannatate unepuuduse all, jooge kanget melissiteed pool tundi enne magamaminekut ja sööge kõrvale üks värske meega saiaviil.

Värske melissiga maitsestage suvel kõiki toorsalateid ning köögi- ja puuviljasuppe. Toidule lisage ürt pärast tulelt võtmist paar minutit enne serveerimist.

Kuivatatud melissiga andke talvel maitset samadele toitudele, seda võib lisada veel teele, kompottidele, koduõllele, kaljale ja äädikale, mustale teele. Värskeid ja kuivatatud melissilehti võib kasutada ka kurkide, tomatite, füüsalite, kõrvitsate, õunte ja pirnide konserveerimisel, maitsestada liha- ja kalatoite.

- Harilik naistenõges (Nepeta cataria) jääb sidrunmelissist oma lõhna- ja raviomadustel kõvasti alla. Aias võib ta kiiresti muutuda tülikaks umbrohuks.

Ometi müüakse turul teda kergeusklikele ostjatele üsna sageli melissi pähe: lehekuju, värv ja serv on sarnased kõrvenõgesega, melissi leht on aga hele, pehmekarvaline, ümaram ja ka ümaramate servasakkidega, mudimisel on tunda väga tugevat sidrunilõhna.

Ka naistenõgest tuleb koguda enne õitsemist, muidu omandab ta kassipissi sarnase lõhna ning maitse. Kasutage nagu melissi, aga suuremates kogustes.

- Aed-liivatee ehk tüümian (Thymus vulgaris) sarnaneb oma eeterlike õlide sisalduselt kõige rohkem punega. Meie nõmmedel kasvab aed-liivateest peaaegu 10 korda väiksema
eeterlike õlide sisaldusega nõmm-liivatee (T. serpyllum), mille ürti maarahvas meeleldi teena tarvitab. Liivatee õitseb juunist augustini.

Aed-liivateel on kaks kultuurteisendit: väga vürtsikas, kuid külmaõrn prantsuse suvitüümian ja saksa talitüümian, mis on külmakindlam ja talvitub meil rahuldavalt.

- Sidrun-liivatee (T. × citriodorus) on paljalehise- ja aed-liivatee hübriid, mis õitseb juunis-juulis. Sordil ‘Aureus’ on kuldkollased lehed ja lillakasroosad õied. Sordi ‘Silver Queen’ lehed on hallikarvased.

- Piparmünt (Mentha piperita) on üks vanemaid kultuurtaimi. Dekoratiivsema ja õiterikkama puhmiku saamiseks võiks piparmünti kasvuperioodil väetada ning kuival ajal kasta. Lämmastiku ja kaaliumi puudusel vananevad lehed kiiresti ning õisikuid tekib vähe.

Ravim- ja maitsetaimeks koristage piparmünt siis, kui peaharu on täisõites ja külgharudel hakkavad õied alles puhkema. Taim lõigake maha 5–6 cm kõrguselt maapinnast kuiva ilmaga hommikul pärast kaste kuivamist või peale lõunat.

Lehed eemaldage vartelt läbi peo tõmmates ja kuivatage varjualuses. Parim kuivatustemperatuur on
25–30°. Soodsal aastal saab teha ka teise lõikuse. Droog säilib paberkotis jahedas kuivas kohas 2–3 aastat.

- Sidrunmündi (M. x citrata) baasil on aretatud lisaks piparmündi lõhnale ka sidrunilõhna omav sort ‘Lime Mint’. Prantsuse parfüümitööstus tarvitab apelsinilõhnalist sorti ‘Orange Mint’.

- Sidrunpuju (Artemisia abrotanum) on lähedane sugulane estragonile ehk estragonpujule. Ta on viimasest mahedama maitsega ja meeldiva sidruniaroomiga, sobib kasutada ka täiesti värskelt.

Sidrunpuju kuivatamisel kaob täielikult pujudele omane kibe maitse. Maitseainena tarvitatakse noori, taime ladvaosast kogutud lehti koos õiepungadega. Koguge need enne korv-õite puhkemist ja kuivatage varjus.

Kasutage lihatoitude, salatite, ka puuviljasalatite ning jookide maitsestamiseks. Koos peenestatud kadakamarjadega sobib sidrunpuju koduse leivataina maitsestamiseks. Kuivatatud sidrunpuju võib kasutada ka veiniäädika maitsestamiseks ja marinaadides.

Kastmele lisage kuivatatud sidrunpuju alles siis, kui see on jahtunud – seega sobib ta eelkõige külmade kastmete maitsestamiseks. Hea lisand ka majoneesile, hapukoorele ja maitsestamata jogurtile

- Sidrunbasiilik (Ocimum basilicum) on soojalembene taim, mida võib kasvatada potis katmikalal või toas aknalaual. Basiilik kasvab kiiresti, tal on sidrunmelissist märksa tugevam ja puhtam sidrunilõhn. Kuivatatult õhukindlas plekktoosis või klaaspurgis säilib basiilik kaks aastat.

- Moldaavia tondipea ehk türgi meliss (Dracocephalum moldavia) on nägus üheaastane suvelillepeenrasse sobiv ilu-, ravim- ja meetaim. Kõige rohkem väärtuslikke õlisid sisaldab tondipea enne õitsemist.

Droog on rahustava ja sügavat und tekitava toimega. Värskeid lehti võib lisada salatitele, sobib hästi kalatoitude maitsestamiseks.

- Sidrun-piparrohi (Satureja biflora) on samuti meil üheaastane ettekasvatamist vajav tugeva sidrunilõhnaga ravim- ja maitsetaim. Ta sobib rühmiti kiviktaimlasse või peenra eesserva. Droogist valmistatud tee vähendab janutunnet, higistamist ning soolegaase. Teda võib kasvatada ka potis.

- Sidrunpelargoon (Pelargonium gravolens x P. tomentosum) võib toalillena kasvada kuni meetrikõrguseks põõsaks. Piisab, kui temast käega kergelt läbi tõmmata, ning kogu tuba täitub tükiks ajaks tugeva sidrunilõhnaga.

Ta on looduslik tubane õhuvärskendaja ning pisikute hävitaja. Sellist paitust tasub aga teha kummikindas käega, sest pellargooniõli võib nahale sattudes seda tugevalt ärritada.