Roniv toalill Foto: Bianca Mikovitš
USAs NASAs on tehtud hulk katseid ruumiõhu puhastamiseks toalillede abil ja on tõestatud, et mõningad toalilled (rohtliilia, roniv filodendron, kuld-nõelköis ja gerbera) vähendavad õhus vingugaasi ja formaldehüüdi sisaldust.

Üksainus täiskasvanud rohtliilia vähendab mürkainesisaldust õhus kuue tunniga poole võrra ja ööpäevas 85%.

Kui näiteks kurgus kipitab, peaks elutoas kasvatama rohtliiliaid. Normaalsuurusega kodus piisab 8-15 rohtliiliast, et õhk püsiks puhas. Nad aitavad ka muude õhusaastajate (sigaretisuits, liiklustolm ja ahjudest tulev suits) vastu.

Ka havisabad on head õhupuhastajad ja neil on teisigi häid omadusi, nagu väiksem valguse- ja kastmisvajadus ning hõlbus paljundus.

Luuderohtu peetakse õnnetuse toojaks, kuid ebaõnn võib olla hoopis neid mitte koju tuua. See on vähenõudlik, õhku hästi puhastav taim, mida mõnes paigas lausa pühaks peetakse.

Lõhnav pelargoon toob tuppa head sidrunilõhna. Rootsis nimetatakse teda dr Westlundi lilleks. Olles täheldanud pelargooni ergutavat mõju haigetele, kasvatas see mees neid oma haiglas igal aknalaual.

Kõik filodendronid on head õhupuhastajad.

Tääkliilia filtreerib õhust hästi formaliini, bensiini ja triklooretüleeni.

Ka bambus, banaan ja gerbera puhastavad õhku mürgistest gaasidest.

Taimede õhkupuhastav toime põhineb sellel, et nad fotosünteesi protsessis kasutavad õhust süsihappegaasi ja eraldavad hapnikku.

Artikkel raamatust "Toalill".