Puutuhk sobib ka marjapõõsastele. Tuhka võiks mullapinnal olla paarimillimeetrise kihina. Shutterstock
Kütteperiood on veel täies hoos. Ahikütet omavatel aiapidajatel on viimane aeg hakata aia tarbeks puutuhka koguma.

Need, kes talvel naudivad ahiküttega majas romantilisi tulle vaatamise hetki, ei peaks ka tuha kogumist unarusse jätma, sest seda saab kasutada nii väetisena kui ka vahendina taimehaiguste ennetamiseks.

Tuhk ongi koduses majapidamises kõige käepärasem vahend happeliste muldade lupjamiseks. Samas ei sobi tuhk näiteks rododendronitele ja teistele happelist kasvukohta armastavatele taimedele, need hakkavad kiratsema.

Hoiustage tuhka kinnises nõus. On oluline, et niiskus ei pääseks nõule ligi ning enne anumasse panekut peab kindlasti tuha maha jahutama.

Juba talve lõpus võib hakata tuhka raputama okaspuude ümber, see kiirendab lume sulamist ning aitab vältida puudel päikesepõletust.

Lisaks sisaldab tuhk taimedele vajalikke toiteelemente kaaliumi ning fosforit. Kõige parem on lehtpuutuhk, sest võrreldes okaspuutuhaga sisaldab see taimedele vajalikke toitaineid suuremas koguses.

Tuhk on abivahend taimekahjurite ning -haiguste tõrjel. Kui avastate karusmarjapõõsast lehevaablased, kes võivad paari päevaga põõsa tühjaks süüa, puistake põõsastele tuhka.

Tuhk taimekaitseks

Kui elulõngad kipuvad närbuma, tasub nende kasvukoha mulda tuhka segada, see parandab olukorda.

Tuhk vähendab ka jahukastesse ja hahkhallitusse nakatumist. Kõige parem on seda teha, kui lehed on pisut niisked, sest siis jääb tuhk pidama. Tugevate vihmade järel tuleb tuhka uuesti puistata.

Sageli tekib tuha kasutamisel küsimus, kui palju seda panna. Selleks, et tuhast abi tõuseks, võiks mullapind olla kaetud vähemasti paari millimeetri paksuse kihiga.

Tuhk leotiseks

Kui tuhka ei ole palju, võib sellest keeta ka leotise. Selleks võtke 1 osa tuhka ning 10 osa vett, segage ja keetke tunnike madalal kuumusel. Jahutage, kurnake ning enne pritsimist lahjendage. Sobiv vahekord on 3 osa leotist ning 7 osa vett. Sellega võib pihustada nii toataimi kui köögivilju kui ka dekoratiivtaimi.

Tuhaleotisega on soovitatav taimi pritsida nende kasvu alguses ja seda võiks teha kord nädalas.

Ülejäänud tuha võib segada komposti, kus see aitab kaasa taimejäänuste lagunemisele.