Kõrvits Foto: Raivo Tasso
Mitmel pool on juba kuulda vihjeid öökülmade kohta, aednikule tähendab see, et kõrvitsad tuleb esmajärjekorras tuppa tuua.

Talikõrvitsad säilivad kaua ja edukalt, ilma suuremat vaeva nägemata, kuid nii nagu kõigi köögi- ja puuviljade puhul, on ka siin oluline nad õigel ajal hoiule panna.

Kõrvitsad koristatakse täisküpsuse ajal. Küpsemisest annab märku kõrvitsa koor, mis peab olema korralikult värvunud ja matt. Toore kõrvitsa koor on läikiv.

Kõrvits ei tohi saada külma: ka tema pehmed koed sisaldavad palju vett ning kahjustuvad juba ühekordse külmumise ning sulamise tagajärjel. Sellised kõrvitsad muutuvad seest pehmeks ning mädanevad kiiresti. Lisaks pole külma saanud kõrvitsa maitse enam kiita.

Kui pole võimalik kõrvitsaid kokku korjata, kuid öökülma oht on tõsine, tuleks nad kinni katta. Selleks võib kasutada mitmekordset katteloori või mõnd muud käepärast riiet, mille võib tõmmata kogu kõrvitsataimele või ka ainult viljad sinna sisse mähkida.

Ka kõrvitsad oleks hea korjata päikesepaistelise ning kuiva ilmaga. Viljad koristatakse ettevaatlikult ning neid käsitletakse suure hoolega. Neid ei tohi mööda maad veeretada, ega kõrgemalt kukkuda lasta. Samuti pole hea neid aiakärusse kuhja laduda nig niis pikka maad mööda konarlikku teed sõita. Kõrvitsad tuleb emataime küljest lõigata väikese varrejupiga, vastasel korral nad ei pruugi liigse niiskuskao tõttu edukalt säilida.

Koristatud kõrvitsad puhastatakse niiske lapiga. ning kontrollitakse kriitilise pilguga vigastuste suhtes. Kõik katkise koorega, lõhenenud või ka kogemata koksu saanud viljad tuleb kiirkorras patta panna ja neil ei ole asja hoiukohta.

Suur osa talikõrvitsaid säilivad edukalt umbes pool aastat kuni 8 kuud. Hoiukoht peaks olema hämar, jahe ja vähese temperatuurikõikumisega. Parim vahemik võiks olla 10-15 soojakraadi ja õhuniiskus 60%.