Harilik kurekell 'Winky Red & White Double' Aiakeskus Sesoon
Kurekellad on vähenõudlikud taimed, kellele sobib poolvarjuline või päikseline kasvukoht. Sobivad viljakad parasniisked mullad.

Kurekellad õitsevad paar kuud, tavaliselt mais-juunis.

Eestis kasvab looduslikult harilik kurekell (A. vulgaris), keda võib kohata valgusküllastes lehtmetsades, puisniitudel, võsastikes, teda kasvavatakse ka ilutaimena.

Aedades kasvavatakse peale hariliku kurekella ka mitmeid liike ning hübriidseid sorte. Kurekellade kasvukõrgus sõltub liigist ja sordist ning jääb vahemikku 20-100 cm.

Õied võivad olla nii liht- kui täidisõielised. Liigist ja sordist olenevalt varieerub õite värvus: valged, erinevates toonides roosad, sinised, punased, violetsed, kollased ning mitmevärvilised.

Harilik kurekell 'Winky Blue & White Double'
Aiakeskus Sesoon

Harilik kurekell 'Winky White & White Double'
Aiakeskus Sesoon

Harilik kurekell 'Nora Barlow'
Aiakeskus Sesoon

Paljundamine

Paljundada saab kurekellasid puhma jagamise teel ja seemnetega. Kuna seemned idanevad 3-4 nädalat, on praeguseks seemnekülviks aeg juba möödas. Sobiv aeg oli märtsis ja aprillis.

Et mitte häirida taime võrdlemisi sügavale tungivat juurt, tuleks taimed pikeerimisel istutada kohe peenrasse, taime alalisele kasvukohale. Seemnest paljundatud taimedel ilmuvad õied alles teisel kasvuaastal, kevadel puhma jagamise teel paljundatud taimedel saab õisi näha juba samal aastal. Soodsates tingimustes annavad kurekellad sageli ka isekülvi.

Kurekellade kasvuaegne hooldamine ei nõua palju vaeva. Vajadusel tuleb muidugi taime ümbrust rohida ja põuaperioodil ka regulaarselt kasta. Hästi reageerivad kurekellad väetamisele ning huumus- ja toitaineterikka komposti või kõdusõnniku lisamisele.