Kukerpuu marjad härmatises Shutterstock
Härmatis on haruldasem nähtus, kui me arvame. Üle pooltel maailma aednikel pole kunagi võimalik nautida oma aia härmas ilu. Mõelda vaid, milline privileeg meil on!

Härmatis tekib esimeste külmade öödega just nüüd, enne kui talv päriselt võimust võtab. Ta otsekui ulataks soojale ja värvilisele sügisele käe, enne kui lume tulek ja talvekülm oma võimu tugevamini kinnitab. Külmas härmatisekattes tekkiv värvi- ja vormimäng pakub imelist vaatepilti.

Helmikpööriste lehed püsivad enamasti kenad läbi talve, kuid peagi jäävad nad lumevaiba alla peitu. Eri sorti helmikpööristest saab kokku vägagi värvilise peenra. Just tugevama härmatisega tasub aias natuke kummarduda ja neid kaunilt ääristatud lehti vaadata. Selline pilt lausa ootab jäädvustamist!

Teenimatult vähe tähelepanu pööratakse sügiseses aias kapsastele. Kui muud taimed pole enam kenad, kaunistavad peenraid ja istutuspotte just ilu- ja lehtkapsad. Härmatis ei tee neile oluliselt liiga, kahju on pigem juba suurematest ­külmadest. Pisut jäätunud ilukapsad oleksid otsekui ­muinasjutumaalt meie aeda toodud. Lehtkapsast muide kõlbab süüa talv läbi – see on peaaegu ainus roheline köögivili, mida võiks aiast kogu aeg värskena tarvitada.

Rohkem härmas aeda kaunistavatest taimedest loe Maakodu vastilmunud detsembrinumbrist või digiajakirjast!