LOBEELIA ERINUS, SINILOBEELIA Foto: Pille-Riin Pregel
Paljud seemned vajavad pikka kasvuaega, selleks tuleb nad juba praegu pista mulda.

Paljud suvelilled ja ka mõned köögiviljad vajavad pikemat kasvuaega, kui meie loodus neile seda võimaldab. Selleks et tulemus oleks siiski ootuspärane, tuleks seemned mulda pista juba veebruaris.

Igal seemnepakil on kindlasti olemas info, millal neid on kõige parem külvata. Arvestades, et enamik seemneid tuuakse meile soojema kliimaga kohtadest, ei pruugi see teave alati olla adekvaatne. Soovitatav on jälgida külvitabeleid aianduspoodide kodulehtedelt või otsida infot konkreetsete seemnete kohta. Populaarsetest suvelilledest võiks veebruari teisel poolel mulda pista näiteks järgmised.

Sinilobeelia (Lobelia erinus) on armastatud vanaaegse romantilise välimusega suvelill. Ta toob amplitesse või ka peenardele õhulisust ja aitab teravamate värvidega taimi kujunduses välja tuua. Lobeeliaseemnete külvi ei kaeta mullaga. Hea on teada, et lobeelia idanemiseks kulub 7–14 päeva. Väiketaimi pikeeritakse tavaliselt 3–5 taime kaupa. Esimeste õiteni kulub ligikaudu kolm kuud.

Lemmalts (Impatiens), kelle hübriidid rõõmustavad meid nii rõdul kui peenral pideva õitsemisega kevadest sügiseni. Lemmaltsad eelistavad õhurikast ja valget kasvukohta, kuid lepivad ka poolvarjuga. Olulisem on hoopis, et nad ei oleks tuulte räsida. Seemned külvatakse juba veebruari lõpus või märtsi alguses niiskesse ning viljakasse mulda, külv jäetakse katmata. Tavapärasel toatemperatuuril idaneb lemmalts 2–3 nädalat. Sel perioodil tuleks vältida otsest päikesevalgust külvidel. Tõusnud väiketaimed pikeeritakse eraldi kasti viiesentimeetriste vahedega.

Aed-raudürt (Verbena hybrida) passib hästi amplisse või rõdukasti, mis jääb vahel tuule või vihma kätte. Raudürdi kaunid, vanaaegselt mõjuvad õied lisavad suurepäraselt värvi nii maamajale kui ka moodsale uusehitisele. Sedamööda, kui palju lõigata ära vanu õisikuid, tekib asemele ka uusi. Eelistab viljakat kobestatud mulda ja päikesepaistelist kasvukohta. Seemned külvatakse veebruari lõpus või märtsi alguses. Külve ei kaeta.

Lõuna-Aafrika teadlased on püüdnud selgitada temperatuuri mõju aed-raudürdi tärkamisele. Oma katsete tulemusel järeldasid nad: + 10° juures ei idane seeme üldse; +15° on idanemisvõime halb ning parimaks osutus +25°. Kokkuvõtvalt oli nende soovitus: päevasel ajal peaks temperatuur olema 28° ja öösel mitte alla 14°. Idanemisaeg on pikk – vähemalt paar nädalat. Istikud on alguses suhteliselt pirtsakad, neile mõjub halvasti liigne niiskus ja ebaõige temperatuur. Väiketaimed pikeeritakse ühekaupa.

Hübriidpetuunia (Petunia × hybrida) on taim, mida teavad kõik aednikud. Pole olemas uhkemaid suvelilleampleid kui need, kus kasvavad petuuniad. Kirevast sordivalikust leiab midagi igale maitsele. Petuuniaid on nii väikese kui suure õiega, säravad värvid ulatuvad valgest sametise mustani. Taime kasvukõrgus jääb vahemikku 15–40 cm, ripp-petuuniatel võib varte pikkus ulatuda 80 sentimeetrini. Külvatud petuuniaseemneid samuti ei kaeta.

Idanemine kestab toatemperatuuril 14–20 päeva. Liigse kuivuse vältimiseks võib lillepoti või külvikasti katta klaasi või polüetüleenkilega. Kord päevas on vaja külvi õhustada, s.t kate eemaldada. Kui seemned on tärganud, kõrvaldage kate. Esimeste õiteni kulub kolm kuud.

Ka mõned köögiviljad võiks juba veebruaris mulda panna.

Magus paprika (Capsicum annuum Grossum-rühm) ja vürtspaprika (Capsicum annuum Longum-rühm) kasvavad edukalt nii köetud kui ka kütmata kodukasvuhoones. Olemas on ka sorte, mis võiksid saaki anda isegi aknalaual või rõdul. Mõningad sordid sobivad ilusa ja sooja suve korral avamaale, kuid kasvuhoones on saak kindlasti märkimisväärselt parem. Tärkamise kiirendamiseks soovitatakse seemneid enne külvi soojas vees leotada, ent mitte rohkem kui 10–12 tundi. Leotamise järel tuleb tahendatud seemned kohe külvata. Seeme ei hakka kasvamagi, kui temperatuur on alla 13 kraadi. 13–15 kraadi juures idanevad nad väga aeglaselt. Seega tuleb hoolitseda, et paprikal oleks tärkamiseks piisavalt soojust. Ideaalne on 25–30 kraadi, sest siis tärkavad taimed juba 5–7 päevaga.

Paprika seemnete külviaeg oleneb sellest, millal on vaja istikud kasvukohale istutada. Kütteta kasvuhoones saabub see aeg tavaliselt mai lõpus või juuni alguses. Paprika ettekasvatusperiood kestab keskmiselt 70 päeva, sellest tulenevalt võibki tema seemne juba veebruari lõpus mulda pista.