Päkapikkudeks maskeeritud kaktused. Foto: Sven Arbet
Poodides on aastaringselt müügil lilli, mis pole just naturaalsed aga püüavad ometi pilku. Kes ei jääks suu ammuli vahtima erksinist orhideed.

Jõulude aegu suureneb värviliste lillede hulk veelgi. Müügile tulevad sädelusega üle pritsitud paksulehelised ja kleebitud silmadega kaktused. Lastele need hirmsasti meeldivad ja iseenesest on kaktus-päkapikk päris nunnu.

Hullem on lugu, kui saate kaunistatud taimega petta. Tean inimest, kes imetles, et oi kui kaua temale kingitud lill õitseb. Lähemal silmitsemisel selgus, et tegu oli kleebitud kunstõitega. Hiljem õitses lill päriselt ka, kuid õied olid sootuks teist värvi.

Taim, millele on peale pihustatud värvi või sädeluse kiht ei ole enam nii vastupidav, tema lehtede kaudu toimiv ainevahetus on pärsitud ja selliselt kaunistatud lilled on pigem hooaja taimed.

Lilled, taimed, jõuluilu, jõuluehted, Hortes
Foto: Sven Arbet

Lilli värvitakse ka teisiti, neid värvi lahusesse kastes. Sinised orhideed, krüsanteemid ja nelgid on tegelikult valgete õitega. Taim on endale värvi sisse imanud ja näeb nüüd ebatavaline välja. Huvitav, aga siiski tehislik.

Isiklikult pooldan pigem naturaalse värvusega lillede paigutamist kenadesse kompositsioonidesse, sädelevaid kaunistusi võib paigutada lillede vahele. See kõik on aga puhtalt maitse asi.