Meenutan tänavust täiesti teistmoodi kevadet, mil inimesed ostsid aiandid taimedest tühjaks ja puukoolid ei suutnud nii palju pakke teele panna, kui kliendid nõudsid.
Kadri Tramm SVEN ARBET

Linnainimesed olid pagenud maakodudesse, kas päris enda omadesse või vanemate manu. Sundpuhkust ja jõudeolekut kasutasid paljud kodus nokitsemiseks: inimesed postitasid pilte uutest ehitistest ja peenramaadest, paljud hakkasid kodus remonti tegema ja lõpetasid ammu pooleli olevad tööd. Ehituskaupade poed olid rahvast täis.

Paljud, kes muidu sõitsid linnast maale üksnes nädalavahetustel, said nüüd seal olla mitu kuud järjest. Mina samuti. Ei mäletagi, millal olen saanud iga päev jälgida päikese teekonda ja loodusemärke ning vaadata lindude askeldusi. Maal olles tunnetad loodust hoopis teistmoodi. Kunagi ei kuku sa sügise sülle ootamatult nagu linnakorteris elades, vaid oled kulgenud sinna koos loodusega läbi kevade ja suve. Oled looduse osa, mitte juhuslik möödakäija, ja mõistad teda seetõttu palju paremini.

Koroona ei ole sugugi veel alla andnud, igapäevased uute nakatunute arvud teevad endiselt ärevaks. Aga üks on kindel: need, kes kevadel usinasti seemneid külvasid ja taimi maha istutasid, said loodetavasti aiamaalt hea saagi. Mõnele oli see ehk päris esimene proovikivi, teine sai oma hobiga lõpuks sügavuti ja südamega tegeleda. Ehk said paljud koroonaviiruse kartuses endale hoopis aianduspisiku.

Pole häda, kui köögivilja kasvatamine mingil põhjusel ebaõnnestus, lilled ei tärganud või seemned ununesid maha panemata. Küllap on järgmiseks aastaks juba külviplaanid tehtud ja aiamaa kaevatud. Sest see, kes armastab luua enda ümber rohelist silmailu, hoolitseb samamoodi oma sisemise aia eest ehk hoiab ka hinge puhta ja kauni. Niimoodi saavad meist paremad inimesed.

Sellesügiseses erinumbris võtsime pildigaleriina kokku Maakodu korraldatud “Eestimaa kauneima maakodu” konkursi kõige kaunimad kodud ja aiad. Aiahooaja lõppedes on hea ammutada ideid ja inspiratsiooni, et kevadel taas kõike uuesti alustada. Meie aga hoolitseme selle eest, et ka sügis- ja talvekuudel oleks teie laual sisukas ja huvitav ajakiri.