Öine äikesetorm. Foto: Andres Putting
Igal äikesehooajal saab kannatada märkimisväärne hulk kodutehnikat, mistõttu tasub taas meelde tuletada, kuidas ennast, oma kodu ning koduseid seadmeid äikese eest kaitsta.

Äikese poolt koduseadmetele tekitatud kahjustused võivad olla väga erinevad, alustades sellest, et läbi on vaid ruuteri port. Sealt edasi on juba terve ruuter läbi kärsanud või on lisaks ruuterile ka digiboks kahjustatud. Halvemal juhul võib kahjustatud olla nii ruuter, digiboks kui teler. Telia tehnikud on kokku puutunud ka juhtumitega, kus peale pikselööki on kaablite asemel alles vaid põlenud jutt seinal.

Äikese mõju ei tasu alahinnata. Mõne aasta eest, kui tegu oli äikeserohke suvega, pöörduti erinevate äikesest tingitud probleemidega Telia kõnekeskuse poole enam kui 27 000 korral ning välja tuli vahetada üle 1000 kliendiseadme. Ka tänavu on äikesest tingitud pöördumiste hulk tunduvalt suurem kui paaril eelneval suvel.

Oluline on teada, et ülepingest kahjustatud seadmetele ei kehti tootja garantii. Seega peab kasutaja võtma parandamise või uue seadme soetamise kulud enda kanda.

Seadmetest olulisem on loomulikult hoida iseenda ja lähedaste elu ning pidada kinni äikeseaegsetest ohutusnõuetest: äikese ajal mine tuppa või kinnisesse autosse, hoia eemale veest ja suurtest puudest või lipuvarrastest (äike lööb harilikult kõrgeimasse objekti) ning ära kasuta elektroonikaseadmeid.