Lammasmäe turbasaun kiigub kergelt Kunda jõel. SVEN ARBET
Meelis ja Airi Parijõgi lähevad ajalukku kui Eesti esimesed turbasauna ehitajad. Nad tegid seda Eesti riigi 100. sünnipäevale mõeldes.

Lammasmäe puhkekeskuse ja sealsete saunade loojad Meelis ja Airi meenutavad meelsasti turbasauna idee sündi, sest mõte hakkas idanema aastatagusel puhkusereisil. See viis neid perega Lapimaale, kus uudistati jäähotelli ja külastati jääsauna. “Mõtisklesime tookord selle üle, kui andekad on soomlased – teevad oma vabariigi 100. sünnipäevaks igasugu vahvaid asju. Arutasime siis, et mis meie laiuskraadil on sellist erilist. Ja siis meenus üks Eesti vanemaid maavarasid – turvas,” räägivad nad. “Juba siis mõtlesime – saunana kestab seesugune jääsaunast kindlasti kauem!”

Otsustatigi koju jõudes idee üsna ruttu ellu viia. Mõte tehti kuuldavaks tulevase hoone karkassi kõrval tänavu maikuus, kui rahvas oli tulnud Lammasmäe Puhkekeskuse saunu uudistama ehk avatud uste päevale. Sel päeval oli kõigest põnevast osa saama tulnud ka ajakirjanik Andres Pulver, kes uudist kuuldes tahtis teada päeva, millal ta saaks turbasaunast loo kirjutada. Kunagi pärast viiendat ajakirjaniku kõnet sai lubatud, et kolme nädala pärast võib sauna tulla. “Tänu ajakirjaniku utsitamisele saime mõtte siiski küllalt kiiresti teoks teha,” mainib Meelis.