Järvamaal Türi valla Rassi külas asuv Hiieoja. Foto: erakogu
Kuni oktoobri lõpuni toimuvale hiite fotovõistlusele oodatakse pilte põlistest väepaikadest.

Võistluse teemaks on looduslikud (mitte inimeste rajatud) pühad paigad: hiied, silmaallikad, ohvrikivid, ristipuud jms, mida juba meie esivanemad on pühaks pidanud. Saata võib ka mujal maailmas, samuti aastate eest tehtud pilte.

Võistluse peaauhind on 1000 eurot, lisaks jagatakse välja hulk eriauhindu.

Parimaid fotosid tutvustatakse ja võitjaid autasustatakse 3. detsembril Tartus Eesti Rahva Muuseumi uues majas. Kõik hiiesõbrad on teretulnud. Sissepääs tasuta.

Eestis leidub sadu kogukondlikke hiisi ja tuhandeid muid pühapaiku. Tuntuimad neist on Kaali järv ja Panga pank Saaremaal, Lehmja tammik ja Saula Siniallikas Harjumaal, Taevaskoda Põlvamaal, Kuremäe hiiemägi ja Ebavere hiiemägi Virumaal, Laiuse Siniallikas Jõgevamaal, Sinialliku allikas Viljandimaal, Paluküla hiiemägi Raplamaal, Tamme-Lauri tamm Võrumaal ja Toomemäe ohvrikivi Tartus. Meie suurimad pühapaigad on jõed ja järved: Otepää Pühajärv, Valga-, Võru- ja Põlvamaal voolav Pühajõgi ning Pühajõgi ja Pühaorg Ida-Virumaal.

Rohkesti näiteid maarahva väepaikadest leiab ka hiljuti ilmunud raamatust Põlised pühapaigad.

Üheksandat korda toimuvat hiite kuvavõistlust korraldavad Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskus, Hiite Maja SA ning Maavalla koda. Sündmuse patroon on ERMi direktor Tõnis Lukas.