Foto: Raivo Tasso
Maaleht kirjutas mõni aasta tagasi sellest, kuidas Norras läks tuliseks vaidluseks, mismoodi tuleks küttepuid riita laduda. Uurisime Tallinna Tehnikaülikooli Soojusinstituudi teadurilt Ülo Kaselt, kuidas siis ikkagi kõige õigem ja parem puid kuivatada oleks.

"Arvan, et kui puud on riita laotud pealt varjatud ja tuulisesse kohta, siis pole oluline, kuidas - kas koor all- või pealpool - need laotud on," sõnas Kask.

"Kui puuriit on näiteks kuhjakujuline (silindriline, ülemine osa koonuses), siis peaksid ülemised read olema koorega väljapoole, sest sademed valguvad paremini alla ega vaju eriti kuhja sisemusse.

Ilmselt sõltub asi veidi ka puuliigist. Näiteks haavakoor on suhteliselt niiske ja neid puid katmata riida ülemisteks ridadeks jätta poleks õige, sest imavad hästi niiskust.

Kase koor ei võta nii hästi niiskust sisse. Kõige niiskem on just toore puu koorealune osa.

Pigem on mõistlik, ja olen seda ka ise praktiseerinud, et kui puid lõhun, siis teen koore poole kirvega mõned täkked sisse, et koorealune niiskus kiiremini välja auruks.

See on oluline just nende peenikeste lehtpuuhalgude puhul, mida pooleks ei lööda, peenemad kui umbes 8 cm," jagas Kask oma kogemusi.