Shutterstock
Maakodu ajakirjale saatis üks lugeja küsimuse, kuidas saavad kasvavad pirnid ja õunad kalvadosipudelitesse ning kas neid saaks ka ise kodus sel moel villida?

Maakodu aiatoimetaja Jaan Mettik vastab lugejale nii:

"Pirnide ja õunte alkoholipudelitesse villimine on prantslaste vana komme, mida tänapäeval kasutatakse juba kogu maailmas. Tõsi küll, selline puuviljade pudelisse ajamine pole kunagi olnud massiline, sest tegu on aega nõudva käsitsitööga.

Pirni või õuna pudelisse saamiseks hakatakse valmistuma juba peagi pärast õitsemist. Nõks seisneb selles, et puuviljal lastakse tühja pudelisse sisse kasvada. Meie tingimustes võiks sellega algust teha pärast viljaalgmete juunivarisemist.

Valige mõni pikema võrse tipus kasvav õuna- või pirnihakatis, eemaldage võrse tipuosast lehed (need ei tohi pudelisse jääda, sest võivad seal mädanema hakata või kahjureid ligi meelitada) ja suunake võrse koos viljaalgmega pudelisse.

Seejärel kinnitage pudel, suu kindlasti allpool, mõne lähedal kasvava toekama oksa külge ja jääge vilja valmimist ootama. Tegelikult võiks pudelit ka veidi varjutada, vastasel korral võib vili palavas pudelis liiga kiiresti valmida ja selle suurus jääb tagasihoidlikuks. Hea oleks ka pudeli suu mõne õhku ja niiskust läbi laskva materjaliga sulgeda, et kahjurid ega juhuslik praht sisse ei pääseks.

Kui vili on valminud, tuleb see ise oksa küljest lahti ja pudelisse kasvatatud pirn või õun ongi viinavanniks valmis."

Kui tahad midagi aianduse asjatundjalt küsida, siis saada kiri maakodu@maakodu.ee ja me leiame su küsimusele vastuse.
Maakodu esikaas 2018 august
Foto: Anni Õnneleid