Foto: Birgit Püve
Maakodu värskest numbrist leiavad lugemist nii need, kellele talvised pühad panevad hinge helisema, kui ka need, kes tahavad avaramat silmaringi või asjalikke nõuandeid.

Jõulukuu avalugu viib meid Lahemaa roheluses asuvasse rootsipunasesse majja. Selle on pühaderüüsse sättinud floristist pereema Diana Heliste, kes tunneb jõulupühadest oma uues kodus erilist rõõmu.

Juba trepimademel rõõmustab tulijate silmi kaunis jõulurüüs padipõõsas.

Majas, kus Diana oma kaasa Erki ning laste Ermo ja Luanaga elab, veedavad nad tänavu seitsmendaid jõule. Minevikku on jäänud elu Kolgal korteris. Pere täiskasvanud unistasid juba ammugi elust oma majas.

“Maal korteris elada on ikka väga imelik,” märgib Diana, kelle hinge on lapsepõlvest peale jäänud igatsus maamaja ja maaelu järele.

See tunne pärineb ajast, mil ta veetis palju aega vanaema Anna juures, kes elas teisel pool piiri – Petseri ja Irboska vahel ehk alal, mida Eesti omal ajal tagasi ei saanud. Sealt sai Diana kogemuse – tõelise kodusoojuse annab puudega köetav pliit.

Endale maale kodu otsima hakates saadi tuttavate kaudu teada toredast maatükist Lahemaa kandis. Kui seda vaatama sõideti, tundus koht kodu jaoks vägagi õige. Maja projekteeriti täpselt pere ettekujutuse järgi.

Alates novembri lõpust on ilusa valge mööbli, puudega köetava pliidi ja kahe aknaga köök piparkoogilõhna täis. Köögimööbel ja ka kõigi tubade kapid on tellitud sisekujundaja Aet Pielilt.

Kui pliidi all on söed kustunud, saab pliidiraua lisalauana kasutusele võtta. Näiteks selleks, et jõulumaiustusi vaagnale sättida või lisada pühadetunnet suurendavat küünlavalgust.

Elutoas loob kamin tules praksuvate puudega mõnusa õhustiku. Seegi kolle saab pühadeks alati piduehtesse. Diana jaoks pole küünlaid kunagi liiga palju, ta paneb kaminasimsile ka elektriküünaldest kette.

Valguskumas paistab hästi silma kaminale sätitud vanade talumajadega maal. Selle maalis kunagi üks sõjapõgenik, kes sai koos õe ja oma lastega Diana vanaema juures varju.

"Tänutäheks kinkisid nad vanaemale kaks maali. Ühe sai mu õde ja teise mina,” meenutab ta.“Minu jaoks kiirgab sellest võimsat kodutunnet. Ma usun, et naine, kes selle maalis, pani pintslitõmmetesse kogu oma armastuse kunagise kodu vastu.”

Foto: Birgit Püve