Jaago talu jõulud. Foto: Birgit Püve
Jõulud on Inga ja Tairo Talvise kodus eriline aeg. Siis sünnivad Jaago talus suured ja väikesed imed, millest saavad osa nii lapsed kui ka täiskasvanud.

Igal aastal jõulupühade paiku kutsuvad Inga ja Tairo sõbrad külla ja korraldavad ühe toreda päeva. Siia kanti on elama asunud päris palju noori peresid ja nii on jõulude ajal tuba rahvast täis. “Vähemalt kümnel perel meie tutvusringkonnast on kolm last, ja nii saab meid kokku päris palju!” Viimastel aastatel on kokku tulnud koguni 40–50 inimest.

Igatahes võetakse kõik see mees ühte sappa ja minnakse metsa. Kurista lähedal asub ju Vooremägi, lisaks pakub poistele lõbu lähedal asuv Kaitseliidu lasketiir. Kindlasti kuulub selle päeva juurde päkapiku töötuba ehk meisterdamine, mille käigus valmib kingitus. Mullu tehti üheskoos täidisega piparkooke – aprikoosidega, pähklitega jne.

Jõulud ei oleks ju jõulud, kui poleks piparkoogilõhna. Piparkoogitegu algab Jaago talus igal aastal esimesel advendil.

“Olen ise proovinud teha piparkoogitainast ja see on tulnud välja täiesti küpsetuskõlblik, kuid mitte selline nagu vanaemal – mure, maitsev ja alati kuju hoidev,” ütleb Inga. Ning seda kulub nende talus kilode viisi.

Millistest jõulukommetest Jaago talus veel lugu peetakse ning mida seal pühade ajal kindlasti tehakse või tegemata ei jäeta, sellest loe detsembrikuu Maakodust - kas digivariandist või paberkandjal ajakirjast, mille leiad ajakirjanduse müügilettidelt.