Käsitööna tehtud vibu pole mitte ainult täpne ja ohtlik relv, vaid ka tõeline kunstiteos. Foto: TiitKohaFoto
Pärnus suhteliselt väikeses tootmishoones valmistatakse maailmatasemel vibusid ja nooli, millega võidetakse medaleid ja võideldakse Hollywoodi tuntud filmides.

Pisut üle 30 aasta tagasi hakkas puidutöötlemise tehnoloogiat õppinud ja Visu suusavabrikusse tööle läinud Siim Talmar katse-eksituse meetodil sport- ehk olümpiavibudele kaari tegema. Poolenisti põnevusest alustatud hobist on nüüdseks välja kasvanud Falco vibutehas, mille toodangut kasutavad, hindavad ja teavad professionaalid ja asjaarmastajad üle maailma. Tehnoloogialt ei jää suuskade ja vibude tootmine teineteisest väga kaugele: mõlemates kasutatakse puitu ning klaas- ja süsinikplasti, mis kihtidena kokku liimitakse.

Falco loomisele tulid kasuks nii ajalugu kui ka traditsioonid. Nagu paljusid muidki asju, polnud sel ajal ka sportvibuvarustust piisavalt saada. Teisalt oli saabunud aeg, mil sai moodustada esimesi väikeettevõtteid ja kooperatiive. Ka traditsioonid olid Pärnus olemas: kohalik metsakombinaat oli 1970. aastatel juba vibusid tootnud, aga kahjuks selle lõpetanud

Siim Talmar oli tol ajal ka ise kirglik vibulaskja ning tegi koos paari mõttekaaslasega oma isikliku kogemuse põhjal algust leiutamise ja väiketootmisega. Mõni aasta hiljem tegi Falco tootmine täiesti ootamatu pöörde.

Sellest, kuidas lugu edasi läheb ja mis sellest tootmisest täpselt saanud on, loe oktoobri Maakodust või digiajakirjast!