foto: HELI KUUSK
Pange tänavu kasvama ka mõni pudelkõrvitsa ehk kalebassi (Lagenaria siceraria) taim – tema viljadest saab teha toreda linnusöögimaja.


Kui otsisin internetist õpetust pudelkõrvitsate kasvatamise kohta, jäid silma ka vahvad ideed, mida kõike saab neist toreda kujuga kõrvitsatest teha. Noorelt on pudelkõrvitsad söödavad, aga täiskasvanud viljal koor kivistub ja viljaliha kuivab. Kesta saab kasutada näiteks vaasi ja kausina, ning nagu selgub, ka linnusöögimajana. Eelmisel sügisel riputasingi sellise oma akna taha.
Pudelkõrvitsa seemneid leidub meie seemnepoodides. Taimi peab hakkama ette kasvatama nagu muidki kõrvitsaid aprilli lõpus − mai algul. Kasvuaeg on pudelkõrvitsal pikem kui harilikul kõrvitsal ning ilusaid vilju saab vaid soojal suvel.
Söögimaja tegemiseks tuleb viljad kõigepealt ära kuivatada. Selleks kulub mitu head kuud. Mina kuivatasin oma vilju puupliidi kohal. Kui seemned sees kõlisema hakkasid, olid kõrvitsad kuivad. Vahepeal oli lumi maha sadanud ja aeg lindudele söökla meisterdamiseks just parasjagu kätte jõudnud.
Joonistasin kuivanud kõrvitsakestale ukseava jaoks ümmarguse ringi, mööda joont lõikasin elektrisaega augu sisse ja kallasin kuivanud seemned välja. Ja oligi valmis. Pean siiski mainima, et pudelkõrvitsa kuivanud koor on väga kõva.
Sellist söögimajakest võib väljastpoolt kaunistada vee- ja ilmastikukindlate värvidega. Kuid ka värvimata hülgab ta vett ja peab vastu igasugusele ilmale.
Avause võib teha ka toorele viljale, võtta sisu välja ning alles siis kesta kuivatada. Seda võimalust kasutage siiski vaid juhul, kui pudelkõrvitsad ei jõudnud lõpuni küpseda. Tühjalt kuivatades tõmbuvad lahtilõigatud ääred krimpsu ja majake võib veidi lopergune tulla.
Auk tuleb puurida ka pudelkõrvitsa saba sisse, et sellest saaks kinnitustraadi läbi ajada. Siis on lihtne söögimaja üles riputada. Kõrvitsakestast söögimaja on väga kerge ja hakkab tuule käes kiikuma, selle vältimiseks tuleb ta veel lisaks kuidagi kinnitada.
Algul linnud võõrastasid ebaharilikku asjandust, aga kui said aru, et seal sees on toit, muutus mõni isegi nii mugavaks, et jäi ukseauku isuma ja nokkis sealsamas oma seemneid, laskmata teisi ligi. Eriti harrastavad sellist söömist käbilinnud.
Tavaliselt mahub majakesse üks-kaks lindu. Nii on teinekord lausa järjekord ukse ees. On juhtunud sedagi, et mõni linnuke on otsustanud restorani öömajale jääda.
Pudelkõrvits sobib ka pesakastiks. Sel juhul tuleb auguke teha väiksem olenevalt linnust, kellele kast on mõeldud. Kõrvitsast kodu tuleb kinnitada kindlalt puu külge.
Kevadel ma kõrvits-sööklat akna tagant ära ei võta, tahan näha, kui kaua see vastu peab. Suured linnud sinna sisse ei trügi, sest majake on mul otse akna taga ja nii lähedale nad ei lenda.