Kui maja on hästi soojustatud ja aknad-uksed tihedad, saab vähema kütmisega hakkama. Foto: Shutterstock
Talve algus ei erinenud eriti palju juunikuust – oli vihmane ja kõle ning enamasti alla 10 soojakraadiga. Aga ometi on vanarahval varuks ütlus, et ega tali taeva jää. Nüüdseks ongi külmad saabunud.

See aga tähendab, et jälle peab hakkama arvestama senisest suuremate küttearvetega, olenemata sellest, kas pakasega tuleb puid ahju ajada, elektriradiaatori nuppu kruttida või jääda lootma katlamaja piisavalt adekvaatsele reaktsioonile õues toimuvale.

Ilmselt on kõigil käinud sellisel puhul peast läbi mõtteid, kuidas küttekulusid pisut kokku tõmmata. Väga palju oleneb muidugi konkreetsest küttelahendusest, aga siin mõned soovitused, millest võib abi olla.

  • Kui kütet saab reguleerida, kasutage seda võimalust. Kui mõnda tuba kas või ajutiselt ei kasutata, võib seal julgesti kütte maha keerata ja ukse kinni tõmmata. Kui nädalavahetuseks ära sõidate, piisab täitsa vabalt ka sellest, kui toas on samal ajal 10 kraadi sooja. Kas teadsite, et ühe kraadi võrra madalam temperatuur võib anda isegi kuni 5% kokkuhoidu küttekulult?
  • Eelmisest punktist on tuntavalt kasu siis, kui kasutate enda kütteseadet või on kortermajas lahendus, kus küttekulusid arvestatakse korterite kaupa vastavalt tarbimisele. Kui seda lahendust ei ole, tasub uurida, mis sellise paigaldamine maksab. Sageli võib selle ühekordse investeeringu juba ühe talvega tagasi teenida.
  • Vaadake üle uksed ja aknad, kas need käivad korralikult kinni. Või kas tihendid ei ole muutunud rabedaks. Uute tihendite paigaldamisega saab ilmselt igaüks hakkama ning kokkuhoid küttearvelt võib olla päris suur.
  • Tube tuulutades tehke seda korraga ja korralikult, mitte pidevalt ja akent kogu aeg paokil hoides. Maha jahtunud toa uuesti soojaks kütmine on aga päris suur lisakulu.
  • Küttekehad toimivad kõige efektiivsemalt siis, kui nende ümber mahub õhk piisavalt vabalt liikuma. Ärge asetage pakse kardinaid või mööblit ahjude või radiaatorite ette.

Ja lõpuks – arvestada tuleb ikkagi sellega, millisel laiuskraadil me asume. Kui on soov aasta ringi toas paljajalu käia, kajastub see paratamatult ka talvel küttearvetel.