Sibulatee. Foto: Anni Õnneleid
15. septembril avavad oma kodu väravad, uksed ja hoovid 21 Peipsi ääres elavat ja toimetavat peret, lisaks üks külalispuhvet. Oodatakse külalisi, kellele meeldivad kodused ja kohalikust toorainest valmistatud road ning kes soovivad ka talvevarusid soetada.

“Kui paljud kohvikute päevad viiakse läbi suvel, siis meie peame oma puhvetite päeva just sügisel. Just siis on valminud kõik aedviljad, purgis on marjad ja seened. Samal päeval toimub meie piirkonnas ka Varnja sibulalaat,“ sõnas Puhvetite päeva peakorraldaja, MTÜ Sibulatee eestvedaja Liis Lainemäe.

Piirkonnana on Sibulatee võrreldes varasemaga veidi kasvanud ning nii asub üks puhvet seekord Kadrina külas Pala külje all. Tartu poolt tulles esimene puhvet asub Varal, Palamuse laada poolt tulles Välgil. Päris mitmed puhvetid asuvad otse Peipsi järve kaldal.

„Sel aastal väärib uuendusena kindlasti välja toomist puhvetite päeva rattatuur ehk juhendatud ühisliikumine ratastega puhvetite vahel. Samuti on toimumas tõukerattatuur Kolkjast Varnjani,“ tutvustab Lainmäe.

Puhvetid pakuvad eelkõige kohalikust toorainest valmistatud roogi ja jooke. On nii sibulapirukaid, kalasuppi ja seeneroogasid; on nii marjakooke kui suitsutatud kala. Muidugi on pannkooke ja vahvleid, õunatoite ja -jooke. Pakutakse roogi nii veganitele kui toidutalumatustega inimestele.

Mitmed puhvetites jagub tegevust tervele perele. On õuesid, kus lastele ehitatud mängunurgad on ka väikestele külalistele avatud. Kokora perenaiste puhveti miniloomaaed näitab lemmikuid ning saab sõita hobustega. Kunsti ja koostööpuhvet Alatskivil pakub erinevaid mõistatusi ja mänge. Tädi Šura puhvetis Kolkjas saavad nii suured kui väikesed pakutrükis kätt proovida.
Foto: Sibulatee

Elavat muusikat on kogu päeva vältel kuulda kindlasti päris mitmetes puhvetites. Tädi Šura juures astub üles kohalik folklooriansambel Kolkja Bõlitsa pea iga tund ning samuti Mäng ja Muusika puhvet õigustab oma nime elava muusika pakkumisega igal tunnil. Veinikeldri puhvetis Alatskivil saab kell 17 nautida Vootele Ruusmaa kontserti ning päeva tõmbab kokku Koo ja Kosu puhveti rehe all toimuv etnosugemetega tantsupidu.

Silmailu pakub viimast korda sellesuvist näitust eksponeeriv Voronja puhvet. Isetegmisrõõmu leiab nii Tädi Šura, Koo ja Kosu kui Kadrina Mõisa puhvetis.

Heategevusliku poole eest hoolitseb Talusahvri puhvet Alatskivi Magasiaidas. Sinna tulevad külla Saaremaa Lapimoorid, kes valmistavad kohapeal lapiteki, kuhu iga külaline saab osta annetusena oma lapikese. Valminud tekk rändab koos kogunenud annetusega kingiks Sibulatee piirkonna ühele suurperele.

Puhvetite päev toimub iga ilmaga, puhvetid töötavad ka vihma korral. Kõik puhvetid on lihtsamaks ülesleidmiseks ehitud Sibulatee puhvetite päeva ametliku lipuga.