Salevere Loovkoda ja külastuskeskus. Birgit Püve
"Selleks, et maal ettevõtjana ellu jääda, peab tegema ja pakkuma erinevaid asju," ütleb Läänemaal Hanila vallas tegutsev Kairi Kübarsepp.

Kairi on selle kandiga seotud olnud juba lapsepõlvest peale: kuni kooliajani siinkandis vanaema juures kasvanud. Veel tugevamalt sidus ta end Läänemaaga siis, kui 18aastaselt ostis onu toel naabruses asuvas Kõera külas vana talukoha. Kalme talu on nüüdseks olnud pere suvekodu üle kolmekümne aasta. Pereettevõte loodi, kui otsustati tarbetuks muutunud kohalikust valukivist sealaut ümber ehitada puhkemajaks. Nüüd on siin kõrge paekivisokliga tahutud palkidest hoone, mida katab nägus sindelkatus.

Esimesel korrusel on köögi, söögitoa ja kaminatoaga avar ruum, teisele korrusele jäävad magamistoad ja lae alla veel kolm magamislavatsit. Punaste piiretega rõdul saab päikese käes mõnuleda ja õues grillida. Siia on tee leidnud nii linnuvaatlejad ja matkajad kui ka pered, kes soovivad nautida rahu ja vaikust ning peavad lugu ilusast loodusest.

Lähedusse jäi kunagine Saastna mõisa majandusmõis, kus hävimisohus seisid väike kõrge korstnaga viinaköök, hilisem sepikoda, ja lahmakas magasiait, hilisem kolhoosi töökoda. "Ma ei taha küll suuri sõnu teha, aga kurb on vaadata, kui väärt asjad lagunevad," ütleb Kairi.

Kui hooned müüki pandi, oli kahju neid juhuslike tulijate valdusse lasta. Nii ostiski pere 2000ndate aastate alguses hooned ära. Taastamiseks siiski kohe ei läinud, puhkemaja ehituski oli alles pooleli.