Tuuli ja Ott Jõesaar Kivi talus. Foto: Sven Arbet
Veebruari Maakodu on kaanest kaaneni pühendatud Eesti 100. sünnipäevale. Meie staarideks on Kivi talu hakkaja noorpaar, nutikad Eesti disainerid ja käsitöölised ning aiaspetsialistid.


Terava sulega ajakirjanik Tuuli Jõesaar ja tema sõdurist abikaasa Ott toimetavad igal vabal hetkel maakodus Kivi talus. Vanaema pärandatud talukoht on Tuulile lapsepõlvekodu, mida nad kaasaga tasa ja targu kõpitsevad.

Vanavanemate toonastele tegemistele vaatab Tuuli tagasi heldimusega: “Neil oli entusiasmi oluliselt rohkem kui oskusi. Vanaema oli elupõline pedagoog ja vanaisa raamatupidaja – ehitamisevärk neil väga ei õnnestunud. Aga neil oli kunstimeelt ja armastust asja vastu.”

Veebruari Maakodus on mitmeid lehekülgi pühendatud kargele ja kordumatule Eesti disainile.

Käisime külas klaashelmeste kunstnikul, kelle käe all valmivad mustrilised ja värviküllased ehted. Kümme aastat tagasi kolis liivi juurtega lätlanna Laura Šmideberga Eestisse, nüüd on tal siin pere ja töö lummavate klaashelmeste valmistajana. Neid tellivad temalt oma rahvarõivaste juurde ka eesti naised.

Kirjutame naisest, kes oma Saaremaa kodustuudios maalib muinasjutulisi portselannõusid ja mehest, kes suudab meisterdada mootorratta esitulest või roostetanud vanast triikrauast valgusteid.

Lugedes Maakodu, saate teada, kui vahvad puidupildid valmivad Rõuges fotograaf Grethe Rõõmu käe all ja milliseid imelisi naturaalseid tekstiile ja hommikumantleid õmblevad Narva naised. Lisaks kirjutame helkivate kassidega poekottide loojast ja kokkupakitavast riidestangest.

Foto: Sigrid Osa

Veebruaris hakkavad aednikel näpud sügelema, sest aeg on teha esimesed ettekülvid. Küsisime tuntud aednikelt, millistest veebipoodidest nemad taimeseemneid ostavad ja kas alati on need ka kvaliteetsed. Kes aiapidajatest sai tellitud taime asemel hoopis teelehe? Toome ära ka suuremad ja paremad seemnepoed internetis.

Maailmas palju reisinud aiatoimetaja Jaan Mettik keeras seekord välismaise eksootika eestimaisesse võtmesse, kirjutades, kuidas me kodumaiste taimedega saaksime luua muljetavaldavaid vaatepilte - oleks tunne, justkui viibiks Inglismaa aias või Itaalia pargis.

Eesti Vabaõhumuuseumi teadussekretär Maret Tamjärv kirjutab Eesti maakodude aedadest ja väravatest läbi aegade. Milliseid tarasid ja mis otstarbel ehitasid vanad eestlased ning kuidas need on aegade jooksul muutunud? Tamjärve sulest ilmus äsja ka põhjalikum teos „Suur tararaamat. Eesti talude aiad ja väravad”.

Üllatav teema - kasside kunstküüned – tekitab küll mitmeid küsimusi, ent need on päriselt olemas. Õigupoolest on tegu küünisekatetega. Loomaarst Triin Kass annab nõu, miks ja millal neid oma lemmikul kasutada.

Ajakirja veebruarikuu esikaane aga valisid seekord meie Facebooki fännid.